Základní škola, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvková organizace školní časopis jídelní lístek rozvrh hodin

Rok 2014/2015 – I.pololetí

ŠKOLNÍ ROK 2014 – 2015

I.pololetí

 

Školička bruslení – 28. 1. 2015

b1V prvním pololetí absolvovali žáci třetí a páté třídy již druhý ročník Školičky bruslení. Užili si mnoho pěkných chvil. Na bruslích jim to skvěle šlo a kurz ukončili ledovým vysvědčením. Tak ať se jim to jezdí tak dobře i nadále.

 

 

 

 

 

Sklářský workshop – 9.1.2015

s

Žáci osmého ročníku navštívili Sklářskou školu v Novém Boru. Seznámili se s tradičními technikami zpracování skla. Sami foukali sklo, svou dovednost si mohli vyzkoušet při malování skla či tvorbě výrobku technikou vitráže a broušení misky vyžadovalo nejenom zručnost, ale i trpělivost. Na své výrobky byli žáci náležitě pyšní.

 

 

 

 

pf

prosinec

O nejvánočnější třídu, 17. 12. 2014

rybaHned po ránu se vydali členové žákovské samosprávy prohlédnout si všechny třídy. Stejně jako v předchozích letech hodnotili jejich vánoční výzdobu. Zohledňovali celkové pojetí, atmosféru, originalitu… nejlepší třídy pak ocení/ocenili na vánočních besídkách 19. 12. 2014 (výsledková listina v Pátovinách č.5/2014)
 

Výtvarná vánoční soutěž

DSCN1547V předvánočním čase proběhla soutěž ,,O nejkrásnější vánoční ozdobu“.  Soutěžní  výrobky  dětí byly  vystaveny na nástěnce. Zkrášlily pěkně interiér školy a staly se zdrojem nových nápadů.  Objevovaly se tradiční ozdoby z papíru, perníku, ale nově i z gumiček, žárovek nebo vatových tamponků. Vítězové byli zvoleni  spravedlivým hlasováním.

1. místo:   VOJTĚCH KUTÍK 1. A, VANDA JEKLOVÁ 2. B

2. místo:   KRYSTINA VORLÍČKOVÁ 3. třída,KRYŠTOF MÁSILKO 1. B

3. místo:   JAKUB SVATOŇ 1. B, MAGDALENA PROKEŠOVÁ 4. třída

speciální cena:   KAMILA MANDOVÁ 5. třída

DĚKUJEME ZA ÚŽASNÉ NÁPADY!

Den otevřených dveří – 11.12.2014

Vánoční den otevřených dveří na naší škole byl dopoledne věnován předškolákům, odpoledne pak návštěvníkům z řad veřejnosti. Ti si mohli prohlédnout školu, navštívit jarmark, vyslechnout si hudební vystoupení nebo si vyrobit něco malého pro radost v keramické dílně a školní družině.

Za bájemi do knihovny

V úterý 9. prosince 2014 navštívili žáci 6. třídy knihovnu v České Lípě, kde pro ně byla připravena beseda o řecké mytologii. Připomněli si nejznámější řecké bále,  zavítali mezi bohy, kteří sídlili na Olympu a odtud ovládali svět. Dozvěděli se, že život bohů se v mnohém  podobal životu lidí, obyvatelé Olympu se odlišovali od smrtelníků tím, že nikdy nezestárli a také neumírali. Žáci si upevnili a doplnili učivo probírané v hodinách literatury.

Školou chodil Mikuláš
a také andělé a čerti. Prošli školou, rozdali dárky hodným a pokárali zlobivé. Byli z devítky a byli skvělí.m

Čertovská škola – projektový den 2. B

V pátek 5. 12. 201OLYMPUS DIGITAL CAMERA4 prožili žáci 2.B pekelné vyučování. V rámci čertovského projektového dne své třídy plnili po čertech těžké úkoly z českého jazyka, matematiky a skládali zkoušku zručnosti a stali se z nich čerti II. kategorie. Naši třídu také navštívila Luciferova čertovská inspekce, které žáci zarecitovali a zazpívali řipravený program. Milou pozorností byl pro děti balíček sladkostí, které jim Mikuláš s anděly rozdali.

 

 

 

Vánoční tvoření s rodiči
Dne 4. 12.2014 proběhlo první  Vánoční tvoření s rodiči  ve školní družině a v keramické dílně. Radost a spokojenost ze společného tvoření byla vidět i na krásných výrobcích. Akce se setkala s velkým ohlasem u rodičů. Moc se těšíme na příští týden, kdy proběhne další vánoční tvoření.
313233

 

 

 

 

 

Exkurze ve sklárně 5.třídy a 2. B

V pondělí 1. 12. 2014 navštívili žáci 5. třídy a 2.B sklářskou školu v Novém Boru a huť Hantych, kde si prohlédli výrobu a dekorování skleněných výrobků. Dozvěděli se informace o zpracování skla a obdivovali dovednost sklářů a malířek skla.

 

 

 

1.12.2014 –  třída 1. A navštívila výrobnu svíček v České Lípě.  Děti viděly svíčky mnoha tvarů, barev a vůní z parafínu a z palmového vosku.  I ony samy si mohly vytvořit svíčku odlitím do formy tvaru motýla a následně vykrájet z voskového plátu tvary a sestavit je ve svíčku.  Všem se vyrábění líbilo a odměnou byly vlastnoručně vyrobené svíčky.

112244

 

 

 

 

 

 

Srdečné pozvání na Den otevřených dveří.
14:00 – 17:00 hodin

platip

listopad

Vánoční vystoupení – 29.11.2014
U vánočního stromku zazpívali žáci 1.A
s doprovodem flétnového souboru naší školy.
1
23

Zdobení vánočního stromku – 26.11.2014
vJako každý rok , tak i letos českolipské náměstí bude vyzdobeno vánočními stromky. Každá mateřská a základní škola upoutá svými originálními ozdobami. I děti z naší školy vytvořily na výtvarném kroužku ozdoby. Pod vedením paní vychovatelky H. Zelinkové udělaly krásná jablíčka, muchomůrky a ozdobné řetězy.
Ozdobit stromeček pomáhali žáci 2. A

Netradiční den v 1. A

Ve středu 26.11. jsme začali svůj školní den trochu neobvykle. Před osmou hodinou nám paní Prokešová donesla větve na výrobu vánočních dekorací a my jsme se hned pustili do jejich zpracování. Byla to práce veliká. Někteří jsme měli problém uvázat i mašle, ale nakonec se nám to s pomocí podařilo. Školní den pokračoval návštěvou  Centra textilního tisku. Zde jsme se seznámili s různými technikami tisku a některé si mohli i vyzkoušet. Dozvěděli se mnoho nového. Celý den se povedl.

lmo

 

 

 

 

 

 

 

Kreativní den v 1.B

aVe čtvrtek 20.11. jsme si užívali zábavný den. Nejprve jsme vyráběli v keramické dílně kapříka a všem se nám povedl. Po velké přestávce jsme vyrazili na prohlídku Centra textilního tisku. Tady jsme se dozvěděli zajímavé informace o výrobě látek a také jsme si vyzkoušeli některé techniky tisku. Celý den se nám moc líbil.

bcd

 

 

 

 

 

 

Úštěk – 18.11.2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Třeťáci a čtvrťáci si v úterý 18. 11. zajeli do Úštěku, aby navodili vánoční atmosféru. Navštívili Muzeum čertů v Pikartské věži  a nebáli  se ani v blízkém sklepení. Úštěcká šatlava jim odhalila kousek ze života ve středověku a vyzkoušeli si razit středověké mince.

 

 

14. 11. 2014 – Beseda ČČK
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pátek žáci 2. B absolvovali přednášku školitelky Českého červeného kříže paní Morávkové. Zde se dozvěděli nejenom to, jak pokud možno předcházet různým úrazům, ale zejména zásady poskytování první pomoci přizpůsobené jejich věku a možnostem. Nacvičovali chování v situacích, kdy naleznou např. zraněného kamaráda. Dozvěděli se, jak mají postupovat a s čím mohou pomoci. Na závěr si vyzkoušeli ošetřování drobných zranění.

 

 

14.11.2014 – Beseda k 17. listopadu
sm

Na naší škole proběhla u příležitosti 25. výročí 17. listopadu 1989 beseda s Mgr. Ladislavem Smejkalem. Program byl v rámci doporučení MŠMT k výuce dějin 20. století – Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, projekt společnosti Člověk v tísni.

 

 

11. 11. 2014 – beseda v městské knihovně
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V úterý žáci 2. B navštívili knihovnu, kde si prověřili a prohloubili své znalosti z prvního ročníku o řemeslech. Cestou zpět si u Pomníku obětem světových válek připomněli, že 11. listopad je nejen svátkem sv. Martina, který letos na bílém koni nepřijel, ale také Dnem válečných veteránů.

 

 

Sbíráme víčka pro malého Jiříka Ullmanna

Naše škola se připojila ke sbírce, kterou pořádá město Česká Lípa.
Jiřík byl až do pátého měsíce svého života naprosto zdravým miminkem. V pátém měsíci mu však lékaři diagnostikovali vzácnou nemoc tzv. hyperinzulinismus. Vzhledem k tomu, že se na tuto chorobu u Jiříka přišlo celkem pozdě, docházelo u něho do té doby k velmi častým hypoglykemickým záchvatům, které zapříčinily vážné poškození motorického centra.
První prognózy byly takové, že Jiřík nebude nikdy chodit a možná ani samostatně myslet. Rodiče však začali pilně a zodpovědně rehabilitovat.
Samostatné chůze však Jiříček, který se svojí asistentkou chodí do normální mateřské školy, schopný není. Pomoci by mu mohla tzv. klimterapie, která se provádí v lázních Klimkovice u Ostravy. Jedna 3,5 hodinová terapie však stojí 50 tisíc korun a nehradí ji zdravotní pojišťovna.
Sbírejte víčka a odevzdávejte je u pana školníka. Můžeme pomoci někomu, kdo žije v našem okolí.
Obrázek1

 

říjen

Ještě jednou Hallowen

hTo je náš oblíbený svátek, který si nenecháme ujít, tvrdí čtvrťáci. S náležitým náskokem si vyzdobíme třídu a oprášíme strašidelné kostýmy. V letošním roce jsme zabrousili do dějin Hallowenu a seznámili se podrobněji s dýní. Následovaly tradiční hallowenské soutěže   např. lovení jablka pusou ve vodě nebo kdo nakrouhá nejdelší slupku. Hned jsme poznali, kdo pomáhá v kuchyni. Největší úspěch sklidila tradičně prezentace příšer a strašidel, při které jsme konzumovali sladká strašidla.

Halloween na hodině angličtiny

1Žáci čtvrtého a pátého ročníku se na hodinách angličtiny zabývali lidovým anglosaským svátkem. Někteří se zapojili nacvičením scénky ve strašidelných kostýmech, jiní s pomocí rodičů vyřezali dýni či vyrobili halloweenské příšerky. Jelikož se všichni moc snažili, čekala je v závěru hodiny odměna v podobě zábavného luštění.

232

24.10.2014 – Národně technické muzeum Praha

ntm_modre_pozitivŽáci osmého a devátého ročníku si v muzeu prohlédli expozici Hornictví, která je věnována vývoji hornictví od paleolitu po současnost. Také se seznámili s vývojem báňské techniky a dobývacích technologií v průběhu dějin. Prostřednictvím makety rudného a uhelného dolu z 50. let 20. století, jejíž chodby dosahují rozlohy 350 m², mohli vidět reálné prostředí dolů.
Dále žáci navštívili expozici Historie dopravy v tzv. „dopravní hale,“  kde je v samostatných příbězích ukazána celá historie vývoje automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech pak i úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky. Najeme zde stroje vyrobené u nás, i dovezené ze zahraniční a na našem území provozované.
Jedinečným zážitkem byla jízda parní lokomotivou. Plně funkční a historicky věrná kopie původního typu z přelomu 19. a 20. století. Identita byla umocněna i dávkou sazí, kterou si někteří žáci odnesli na svých oděvech i tvářích.

 23.10.2014 – vlastivědná vycházka 3. třídy

1Třetí třída se vypravila  na vlastivědnou vycházku jejiž cílem byla prohlídka České Lípy. V hodinách prvouky se třeťáci naučili pracovat s mapou a plánkem města. Naplánovali si trasu, kterou putovali a prohlédli vybrané historické i technické památky. Navštívili místní šatlavu, kde prožili příjemné chvíle s prohlídkou a výkladem. Vycházku zakončili na náměstí T. G. Masaryka.

21.10.2014 – Divadélko pro školy Hradec Králové

divadloŽáci I. stupně shlédli kombinované loutkoherecké představení Pohádky z našeho statku, které  vyprávělo o životě domácích zvířátek, ztvárněných maňáskovými loutkami, kterým dodává život především komunikace s živými herci i dětmi z publika. Ústřední postavou je pes Voříšek. Smyslem celého představení je vytvoření pozitivního vztahu k přírodě a všem živým tvorům, také k úctě k lidské práci.

Pro žáky II. stupně si herci připravili představení Divadelní učebnice aneb české divadlo 20. století, které  volně navazuje  titul Divadelní cestopis aneb Evropou od renesance po realismus. Prvorepublikovou atmosféru připomeneme úryvkem ze hry „Don Juan & comp.“ z repertoáru Osvobozeného divadla, jako ukázku komediální tvorby dvojice J. Voskovce a J. Wericha.

Ve čtvrtek 16. 10. 2014
žáci 2.B navštívili knihovnu, kde pro ně byla připravena beseda o ilustrátorech.Seznámili se tak s díly Josefa Lady, Ondřeje Sekory a Radka Pilaře. Na závěr si děti mohly vyzkoušet práci ilustrátora.
bez názvuimages

 

 

 

 

 

 

16.10.2014 – EDUCA MYJOB LIBEREC 2014

Stalo se už dobrou tradicí, že  žáci osmých a devátých ročníků mohou navštívit veletrh EDUCA MYJOB LIBEREC 2014. Cílem tohoto veletrhu je nabídnout na jednom místě pomoc při rozhodování o volbě dalšího studia. Žáci si mohou přímo na místě promluvit se zástupci jednotlivých škol a zjistit si potřebné informace.
Kromě vystavovatelů, má velký úspěch u žáků i velmi bohatý doprovodný program.
I letos jsme využili nabídky Rady Libereckého kraje, která přispívá žákům na dopravu a chceme touto cestou poděkovat.

P1070292P1070295P1070293

 

 

 

 

10.10.2014 – Beseda v městské knihovně

ObrázeV pátek 10. října 2014 se žáci šesté třídy vydali do Městské knihovny v České Lípě na besedu o lidové slovesnosti a lidových zvycích. Žáci zavzpomínali na lidové zvyky, které znají, s jinými, pro ně méně známými, se seznámili. Prošli světem žánrů lidové slovesnosti. Řešili také hádanky, doplňovali rčení a přísloví, vyslechli si různé pověsti, např. O střevíčcích z chlebové kůrky. Že se beseda žákům líbila, o tom není pochyb, neboť se jim z knihovny odejít vůbec nechtělo.

 

8.10.2014 – Říjnová výprava do lesa

mČtvrťáci se začali učit v přírodovědě novou kapitolu  „O lese.“ A to byl pádný důvod vyrazit do lesa. Zkušeným průvodcem se stal pan učitel Pavel Císař, který se spoustu let staral o revír mezi Jedlovou a Svorem. Děti získaly informace o tom, jak se starat a pečovat o les. Seznámily se se škodlivým broukem lýkožroutem a učily se rozeznávat stopy zvířat. Cestou si zopakovaly názvy dřevin, keřů, rostlin a i houbaři si přišli na své. Tato výprava byla příjemným zpestřením výuky.

 

7.10.2014 – Úštěk

A070309_TOM_USTEK_MAPA_1N_NŽáci 2. A cestovali vlakem na exkurzi do Úštěku. Zde navštívili místní TKALCOVNU. Poznávali a porovnávali různé materiály. Mnozí si vyzkoušeli,  jak se češe ovčí rouno, jak se přede na kolovratu a někteří vyzkoušeli i tkaní na tkalcovském stavu. Práce to nebyla jednoduchá, ale zajímavá. Došlo i na pohádku O krtečkovi a kalhotkách. Putování pokračovalo návštěvou úštěcké ŠATLAVY, kde si děti vyrazily pamětní groš, sklouzly na dubové klouzačce do zbrojnice. Viděly popravčí nástroje a špalek kata. Pak ještě cesta  do mučírny, strážnice šatlavy s kobkami vězení. Exkurze nám přinesla mnoho zajímavých informací, které můžeme uplatnit v hodinách prvouky.

.

3.10.2014 – Praktické vyučování jinak

imagesŽáci osmého ročníku navštívili Vyšší odbornou školu sklářskou a Střední školu v Novém Boru, kde se zúčastnili workshopu „Praktické vyučování jinak.“ Tento je součástí projektu Investice do rozvoje vzdělávání. Žáci se seznámili s některými obory, které se zde studují a sami si mohli i mnohé vyzkoušet. Tato zkušenost  může také pomoci při jejich rozhodování o volbě zaměření svého dalšího studia.

 

 1.B na vycházce za podzimní přírodou V pátek jsme si vyšli poznávat stromy v okolí naší školy. Cestou jsme pozorovali veverku, která se nám předvedla v celé kráse. Na závěr jsme v parku postavili domečky pro skřítky a krále podzimu. Doufáme, že se jim tam bude dobře žít!!!   Žáčci z 1.B 123

 

 

 

 

 

1.10.2014 – Běh Českou Lípou Naši školu navštívila starostka města Mgr. Hana Moudrá, aby osobně předala vítězný pohár Běhu Českou Lípou v kategorii základních škol. Důležité body získali všichni závodníci, kteří se umístili do 10. místa. Po sečtení všech vyběhaných bodů vyhrála „Pátovka.“ Pogratulovat našim úspěšným sportovcům přišel i organizátor této akce pan Petr Němec. Poděkování patří i rodičům a příbuzným, kteří přišli soutěžící podpořit.

 

září

Přednáška Čas proměn Obrázek1 Žákyně 6. třídy se v pondělí  29. 9. 2014 zúčastnily přednášky Čas proměn, jejímž cílem bylo pomoci děvčatům pochopit  fyzické a psychické změny, kterými procházejí nebo budou procházet, a uvědomit si, že tyto změny jsou běžnou součástí jejich vývoje. Žákyně získaly základní vědomosti o anatomii a fyziologii lidského těla, o reprodukčním zdraví, byly seznámeny s hygienickými návyky, které souvisí s dospíváním. Každá dívka obdržela balíček s brožurkou.Evropský den jazyků

evr.den.jazykuV pátek 26. září se žáci naší školy projektovou formou výuky připojili k oslavě Evropského dne jazyků, jehož cílem je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy. Žáci se letos zaměřili na jazyky germánské, přičemž každá třída si zvolila jeden jazyk, který zpracovala a následně svou práci prezentovala před žáky ostatních tříd.

Žáci 2. – 5. tříd se ve škole učí anglický jazyk, proto ve svých projektech zpracovávali informace o Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Každá třída zpracovala vlastní téma a během poslední vyučovací hodiny se děti setkaly ve školní tělocvičně, kde si své projekty navzájem představily. Zazněly zde fragmenty z  britské historie,kde nechyběly simulace vybraných bitev, informace o Londýně, britské královské rodině a zajímavostech Londýna spolu s písničkou, seznámení s velikány britské literatury, hudby a filmu a jejich nejznámější ukázky, informace o oblíbených sportovních disciplínách ve Velké Británii a děti mohly porovnat shody a odlišnosti anglické snídaně a ochutnat sendviče vyrobené podle anglických receptů. Vítězové za první i druhý stupeň obdrželi drobné dárečky od Města Česká Lípa a všichni žáci sladkou odměnu od pana ředitele a paní zástupkyně ředitele a ve školní jídelně mohli ochutnat typické britské jídlo.

 

 

Cvičný poplach, 22. 9. 2014 I letos byl cvičný požární poplach vyhlášen na začátku školního roku. Předcházelo mu poučení těch nejmenších, a tak vše proběhlo hladce. Učitelé vyvedli své žáky na určené místo v časovém limitu a v pořádku. Nezapomněli se ani správní zaměstnanci, ani ti, kteří právě neučili. Po kontrole stavů a s prvními kapkami přicházejícího deště jsme se vrátili zpět do lavic a na ostatní pracoviště. pppp1

 Žáci prvního ročníku se zúčastnili divadelního představení „Jak šli indiáni za sluncem.“ V prostorách školní družiny ho uvedlo Divadlo Koloběžka.

ab

 

 

 

 

 

 

 

20.9.2014

Pozvanka-mV sobotu 20. 9. 2014 se sešli ti absolventi Pátovky, kteří ji jako žáci devátého ročníku opustili před dlouhými čtyřiceti lety. Jejich první kroky tedy vedly do budovy, v níž trávili svá školní léta. Prošli se po chodbách i třídách a zavzpomínali na své učitele a ty spolužáky, kteří na akci nemohli přijet. Po prohlídce školy společně poseděli v salónku jedné z českolipských restaurací. Fotografie Vladimír Noa

 

 

20.9.2014

běhcl1   Tradičního Běhu Českou Lípou se zúčastnili i zástupci naší školy

 

 

 

 

 

 Den bez aut v České Lípě

1026-1-den-bez-aut-14.1V pátek 19. září se žáci 1.A a 2.A zúčastnili této tradiční akce. Na dětském dopravním hřišti byl připraven bohatý program s dopravně-bezpečnostní tematikou. Na akci s městem Česká Lípa spolupracují DDM Libertin, Městská policie Česká Lípa, Policie ČR, VZP a další instituce.

Den bez aut
Také žáci třídy 2.B se zúčastnili akce s dopravně bezpečnostní tematikou Den bez aut. Na dětském dopravním hřišti si mohli ověřit své znalosti dopravních značek a předpisů, se kterými se v současné době seznamují v učivu prvouky, zároveň si mohli vyzkoušet  jízdu na šlapacích motokárách, či si prohlédnout policejní auto a obléknout si neprůstřelnou vestu.
Městská knihovna

Ve čtvrtek 18. 9. navštívili žáci 2.B městskou knihovnu, kde pro ně byla připravena beseda o lidových pohádkách. 

8. a 9. září žáci prvních ročníků navštívili tradiční výstavu zahrádkářských výpěstků, kterou pořádá Svaz zahrádkářů v České Lípě. Děti si prohlédly vystavené zemědělské plodiny a také otestovaly své znalosti při určování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny.

 

 

8.9.2014 – Národní divadlo

Žáci pátého a sedmého ročníku navštívili představení Naši furianti v Národním divadle. narodnititle

 

 

 

 

Informační systém
pro rodiče, učitele a žáky.

Přihlášení

Školní e-mail

Videoprocházka školou

Kontakt

Základní škola Pátova
Pátova 406
470 01 Česká Lípa

tel.: + 420 487 833 020
fax: + 420 487 833 038
mobil : 736 481 066
mail: zspatova@volny.cz