Základní škola, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvková organizace školní časopis jídelní lístek rozvrh hodin

Rok 2015/2016

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Škola je zapojena v projektech

logolinkI_bar.1

 

 

ŠKOLNÍ ROK 2015 – 2016

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST, 29.6.2016

1Už se stalo tradicí, že poslední odpoledne před koncem školního roku se koná na školní zahradě Zahradní slavnost. I letos se sešli rodiče, bývalí i současní žáci a další hosté, které přivítal ředitel školy Mgr. Petr Jonáš. Mažoretky zahájily naší oslavu a pak následovalo ocenění vědomostních a sportovních soutěží. Třídní učitelé předali Výroční ceny pro nejlepší žáky svých tříd. Dojemné bylo rozloučení páťáků se svou třídní učitelkou Mgr. Márií Kubešovou. Závěr patřil žákům 2.B se skvělým muzikálovým vystoupením. V průběhu slavnosti mohly děti vyzkoušet skákací hrad nebo projížďku na ponicích i koni. Poděkování patří rodičům, kteří se nejenom přišli podívat na své ratolesti, ale také hojně přispěli svými kulinářskými výrobky k občerstvení. Hudební doprovod zajistila skupina Pegas.

 

 

SUPER VÝLET DO BABYLONU, 28.6.2016

1Děti z 2.A, 2.B a 3.A vyrazily na poslední výlet v tomto školním roce do Liberce. Většina žáků si na výlet nastřádala sběrem papíru. Nejprve navštívili IQ Park, kde si vyzkoušeli některá povolání- pokladní, moderátor, zpěvák, učitel, kytarista, popelář…. , poznali tajemství lékařství, elektřiny, optiky a chemie. Po poznávací části přišla na řadu zábava v Lunaparku plném kolotočů, trampolín, klouzaček a her. Výlet byl završen nákupem cukrových vat a zmrzlin, což k tomu jistě patří.
Už se všichni těší, na co si našetří za rok!!!

 234

 

 

 

 

 

 

 

SPORTOVNÍ DEN – 21.6.2016, I.stupeň

DSC_0351Také žáci I. stupně měli svůj sportovní den. Počasí bylo tentokráte na naší straně. Děti soutěžily v krátkém a dlouhém běhu, hodu míčkem a skoku do dálky. Všichni se snažili o co nejlepší výkony. První tři v každé disciplíně byli oceněni medailí, diplomem a drobnou sladkostí.

 

 

SPORTOVNÍ DEN – 17.6.2016, II.stupeň

DSC_0116Žáci II. stupně se sešli na Městském stadionu U Ploučnice. Zde měl propuknout tradiční sportovní den. Bohužel počasí sportování pod širým nebem nepřálo. Po první absolvované disciplíně bylo soutěžení zastaveno. Žáci se svými pedagogy se přesunuli do tělocvičny naší školy a tak byl sportovní den zachráněn.

 

 

 

VÝLETY PO ČESKOLIPSKU – 1. třída a 3.B

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVe dnech 15. 6. – 17. 6. 2016 žáci 1. a 3. B absolvovali turistické aktivity po Českolipsku. Ve středu navštívili Doksy, kde v kině Máj zhlédli retropohádky, ochutnali oběd v místní ZŠ, prohlédli si zoopark a projeli se parníkem po Máchově jezeře. Ve čtvrtek vystoupali na rozhlednu na hoře Jedlová a na Tolštejn, večer je čekala pizza v restauraci a večerní program v naší škole. Zde pro ně bylo připraveno opékání vuřtů, společné hraní her, diskotéka se světelnou show a noční stezka odvahy. Před spaním ve třídách ještě společné sledování vybraného filmu. V rámci pátečního programu navštívili zámek Zákupy. Obědem v naší školní jídelně byl program zakončen.

 

 

INDIÁNI Z PÁTOVKY NA ŠKOLE V PŘÍRODĚ

14V týdnu od 13. do 17.6. třídy 2.A, 2.B a 3.A  vyrazily na indiánskou školu v přírodě do Starých Splavů. Počasí sice ukázalo všechny svoje stránky, ale i tak děti poznaly mnoho z okolí a užily si spoustu zábavy. Vyrazily do Doks, kde navštívily Muzeum Čtyřlístku, ZOO Park Berousek a krásné filmové představení v místním kině. Na parníku objely Máchovo jezero a prohlédly si hrad Bezděz. Ve volných chvilkách se učily střílet z luku a sportovaly. Jak napsala indiánka z 2.B:“ Bylo to tu super, lepší než doma!!

 121113

 

 

 

 

 

 

3BOJ VŠESTRANNOSTI s ADAMEM 2016

Krajské finále trojboje s Adamem proběhlo v Turnově ve středu 15. 6. 2016. Naši tři závodníci: Vítek Havel, Tobiáš Melzer a Terezka Pröllerová se snažili podat co nejlepší výkony. Bohužel, největším soupeřem jim bylo počasí. Po celou dobu závodů vytrvale pršelo. Přesto se podařilo Tobiášovi hodit míčkem 24,01 m, což byl druhý nejlepší výkon v kategorii prvňáků. Vítek Havel skočil do dálky pěkných 363 cm a obsadil v této disciplíně 3. místo v kategorii třeťáků. Bohužel v ostatních disciplínách se chlapcům tolik nedařilo a nakonec shodně obsadili 9. místo. Terezka obsadila 15. příčku. Všem třem závodníkům děkujeme za reprezentaci školy.

1201605130033_3boj2

 

 

 

VÝLET DO STŘEDNÍCH ČECH

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPoslední výlet pro čtvrťáky a páťáky byl dlouho očekávaný. V časných ranních hodinách nasedli do autobusu, přečkali dlouhou cestu přes ucpanou Prahu a vystoupili v Karlštejně. Přivítala nás upravená vesnička se stylovými domečky a lákavými obchůdky. A samozřejmě majestátní hrad Karlštejn. Prohlídka všechny děti nadchla a také se dozvěděly mnoho ze života Karla IV. Poté následovalo Muzeum voskových figurín. Ukázaly se nám postavy ze středověku, ale i ze současnosti.  Následovalo oblíbené nakupování, sladká zmrzlina a odjezd do nedalekých Koněpruských jeskyní. Při prohlídce si děti rozšířily znalosti o krápnících a prohlédly si nádherné jeskyně. Na nedaleké vyhlídce všechny zaujal vápencový lom.

 

 

 

CAORLE 2016

Obrovské překvapení prožila 9.B, když na týden vyrazila až za hranice ČR. Přesněji do menšího městečka v Itálii – Caorle. Počasí se celkem vydařilo až na menší dešťové přeháňky. Během pobytu jsme navštívili historické město kaBenátky. Už cesta lodí do tohoto města byla zážitkem. Prošli jsme se úzkými uličkami, podívali na gondoliéry na benátských kanálech a zastavili se na Piazza San Marca. Zde jsme si prohlédli Baziliku svatého Marka či Dóžecí palác. S historií i současností Caorle jsme se seznámili při projížďce výletním vláčkem. Největší zábava však byla na pláži. Někdo se koupal, někdo opaloval a někdo stavěl pevnosti z písku.

Všichni žáci děkují paní učitelce L. Melichnové a Z. Sudové, že tento týden zajistily a přežily to s námi. Poděkování patří i firmě Mirobus s.r.o., panu M. Lupoměskému za sponzorský dar (výlet mašinkou po městečku Caorle, balíčky na zpáteční cestu).                   Žáci 9.B

 

 

PASOVÁNÍ ČTENÁŘŮ

cV pondělí 6. 6. 2016 navštívili žáci první třídy Městskou knihovnu v České Lípě, kde je čekalo pasování na čtenáře. Slavnostnímu ceremoniálu však předcházelo splnění několika náročných úkolů. Prvňáčci museli pantomimicky ztvárnit vylosované písmenko, vymyslet dvě slova, která jím začínají a také přečíst a správně zařadit krátký pohádkový text. Teprve pak došlo na pasování, jehož součástí byl i závazný slib správného zacházení s knihami. Noví čtenáři pak z rukou rytíře Hynka a komtesy Kateřiny obdrželi pamětní medaile, dekrety a čtenářské průkazy.

 

 

Ozdravný pobyt v Bedřichově 30. 5. – 3. 6. 2016

maŽáci čtvrté a páté třídy strávili pár dnů v krásných Jizerských horách. Prošli široké okolí a zaujaly je krásné Bedřichovské výhledy, rozhledna Královka, křížová cesta v Janově. A když nožičky stávkovaly a bolely, vyrazily do Jablonce nad Nisou, kde si prohlédli muzeum skla a bižuterie. V tvořivé dílně absolvovali přednášku o Karlu IV. a vyrobili si šperk na krk. Zvládli také pětiboj, diskotéky a zábavnou párty, vybíjenou, fotbálek a další aktivity.
Škoda, že to bylo naposledy, povzdechli si při návratu domů.

 

 

 

ŠIKOVNÉ RUCE aneb ŘEMESEL SE NEBOJÍME

Dne 1.6.2016 u příležitosti svátku Dne dětí proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků projektu Šikovné ruce aneb Řemesel se nebojíme. V KD Crystal děti tančily, soutěžily a také předvedly několik vystoupení. Na závěr odpoledne srvyhlásila paní starostka Mgr. Romana Žatecká společně se zástupci města Česká Lípa výsledky v jednotlivých kategoriích.
Zástupci naší školy si vedli skvěle. V kategorii 1. stupeň získali prvenství členové keramického kroužku se svým dílem „Strom života“ a v kategorii 2. stupeň žáci 6. ročníku obsadili 3. místo se svou „Mašinkou.“
Poděkování patří dětem a také učitelům Mgr. Petru Jonášovi a paní vychovatelce Lence Melichnové, kteří dětem při jejich práci byli nápomocni radou i činem.

 

 

HRAD GRABŠTEJN

1. června se žáci 6. ročníku a 9. B vydali na hrad Grabštejn. Pro řadu z nás to byla premiéra. Vůbec jsme netušili, že se nedaleko Liberce nachází takový hrad. Paní učitelky pro nás vybraly velký prohlídkový okruh, kde jsme se dozvěděli něco málo o samotné historii panství, nahlédli jsme do obývacích pokojů zdejší šlechty a jeho služebnictva. Dostali jsme se i do zámecké kaple sv. Barbory vyzdobené malbami z 16. století. Nakonec byla před námi výzva zdolat několik schodů na ochozy hradní věže. Odměnou nám byl úžasný výhled na Lužické hory, pohled do Německa a Polska.

 hrad-Grabstejng1

 

 

 

 

 

 

ŠKOLNÍ AKADEMIE

Ve čtvrtek 26. května se v KD Crystal uskutečnila další zdařilá školní akademie ZŠ Pátova. Tentokráte u příležitosti 115. výročí založení školy. Z pozvaných hostů ředitel školy přivítal představitele města v čele s paní starostkou Romanou Žateckou Obrázek1a další hosty.
Pan Petr Jonáš, ředitel školy, coby Karel IV. přijel se svou družinou, aby zahájil školní rej. Rodiče potleskem děkovali žákům za jejich pestrá pěvecká, dramatická nebo taneční vystoupení. A bylo se na co dívat!
Závěrem byli představeni a ostužkováni žáci 9. A a 9. B.
Celá akce si určitě vyžádala dlouhodobou přípravu. Realizačnímu týmu patří tedy hluboký dík.

                                                                                      PhDr. František Kočí, emeritní ředitel

 

 

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ 2016 (20. ročk)

Žáci i učitelé naší školy se zapojili do Tradiční veřejné sbírky Ligy proti rakovině. Zakoupením kytičky měsíčkuv lékařského přispěli na boj s touto nemocí. Do prodeje kytiček se zapojily žákyně 7. třídy.

webmail.aceit.czObrázek1webmail.aceit.cz1

 

 

 

 

 

 

 

ČESKOLIPSKÁ PÍŠŤALKA – 21.5.2016

Tradiční přehlídka flétnových souborů proběhla na ZŠ Špičák v České Lípě. Na již 7. ročníku zapískaly děti z mateřských a základních škol. Své umění předvedli i žáci naší školy Mikuláš Kmoch, Natálie Bartáková, Pavla Pešková, Nela Mazalová, Markéta Kotková, kteří zahráli lidové písničky a na tenorovou flétnu je doprovodila Anna Kotková.
Všem děkujeme za krásné vystoupení.

213

 

 

 

 

 

 

EXKURZE KUTNÁ HORA

Dne 18. 5. navštívily 6. a 7. ročníky Kutnou Horu. Jak už sám název napovídá, je spjata s kutáním stříbra. Prohlídku města jsme začali u chrámu svaté Barbory, kde jsme si s paní učitelkou zopakovali znaky gotického slohu. Poté jsme pokračovali do muzea stříbra a P1stříbrných dolů, tzv. Hrádku. S paní průvodkyní jsme se zastavili u obrovského těžního stroje, kterému se říkalo trejv. Na další dobrodružství nás vyzbrojili perkytlí – tedy hornickou halenou se skřítkovskou kapucí a helmou se svítilnou. Prošli jsme štolou dlouhou přes čtvrt kilometru, někteří z nás projevili neuvěřitelnou osobní statečnost. Až tady jsme pochopili, co to znamená absolutní tma, když jsme museli chvíli zůstat ve tmě. Prohlídka končila v místnosti proměněné na huť a mincovnu. Zde byla k vidění pícka, středověký hutník i mincmistr. Tady jsme vyslechli přednášku o středověkém zpracování stříbra. Po krátkém zmrzlinovém občerstvení jsme pokračovali na Vlašský dvůr. Jedná se o bývalý královský palác s mincovnou. Razily se zde stříbrné mince – pražské groše. Dozvěděli jsme se zde, kdo to byl prubíř či mistr pregéř. Viděli jsme také ukázku ražby mincí.

 Obrázek1P11P110

 

 

 

 

 

 

CÍSAŘSKÉ SLAVNOSTI

Naše mažoretky Sugar přivítaly svým zbrusu novým vystoupením v sobotu 14.5. v Zákupech na zámku císaře Františka Josefa I. Zákupy si připomněly 100. výročí úmrtí tohoto významného panovníka v dobových kostýmech.

 123

 

 

 

 

 

PRAHA

pVe čtvrtek 12. května se prvňáci spolu s 3. B vydali na společný výlet do Prahy, kde je čekalo divadelní představení v Divadle S+H a vyhlídková plavba po Vltavě. Během ní si děti prohlédly nejvýznamnější pražské pamětihodnosti včetně Karlova mostu. Proplutí pod jeho historickou klenbou bylo pro všechny nezapomenutelným zážitkem.   

 

 

 

PAMÁTNÍK TEREZÍN

Dne 11. května navštívily naše deváté ročníky Památník Terezín, konkrétně Malou pevnost. Ještě před vstupem do areálu Malé pevnosti nás paní učitelka seznámila s historií celého objektu. Stáli jsme na Národním hřbitově, kde Obrázek1nám paní učitelka vysvětlila, proč je důležité znát svou historii a vážit si našich hrdinů. Dozvěděli jsme se také, proč lidé pokládají kamínky na náhrobky mrtvých. Pak už jsme vstoupili do koncentračního tábora. Prohlídkový okruh nám přiblížil otřesné podmínky, v jakých zde žili vězni za obou světových válek, zejména pak za druhé světové války. Seznámili jsme se s fungováním věznice, viděli jsme, jak byli vězni přijímáni, kde odevzdávali své osobní dokumenty a šaty, jak dostávali vězeňský oděv, včetně talíře, lžíce a deky. Prošli jsme také tunelem v opevnění, který byl dlouhý 500m. Pak jsme navštívili místní kino, kde jsme viděli dokument o Židech v pevnosti za druhé světové války. Poté jsme přešli na tzv. 4. dvůr, kde jsou zbytky cel. V jedné takové cele mohlo být až 600 vězňů. Asi největší dojem z celé exkurze na nás udělala návštěva výstavy Stefana Hankeho – PŘEŽILI KONCENTRAČNÍ TÁBORY. Byli tu fotografie lidí, kteří přežili koncentrační tábory. Každá fotografie byla opatřena krátkým vyprávěním o utrpení lidí, kteří prošli koncentračním táborem.

ac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Divadelní představení v Městské knihovně

V úterý 10. května navštívili žáci 1. třídy českolipskou knihovnu, kde zhlédli pohádku O perníkové chaloupce.

DSCN3263DSCN3260DSCN3262

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Black Peter 2

Dne 6. května navštívily 8. a 9. ročníky Jiráskovo divadlo, kde měly možnost vidět divadelní představení Black Peter 2 v anglicko-českém zpracování. Ohlas našich žáků byl pozitivní, ocenili vtipnost, příběh i srozumitelnost. Celý příběh sledovali až do konce, i když někteří měli obavy, ale nakonec to všichni zvládli. Měli jsme i možnost předem se seznámit se slovní zásobou, frázemi i gramatickými jevy.
Obrázek1Obrázek2Obrázek3

 

 

 

 

 

Naši žáci na Českolipské pěnici

V pátek 6. května se 11 žáků naší školy zúčastnilo soutěže Českolipská pěnice. Je to soutěž v populárním zpěvu na mikrofon s hudebním základem, který pořádá ZUŠ Česká Lípa. V 1. kategorii, což jsou děti 6-8 let, nás preprezentovalo šest děvčat a tři chlapci z 2.B a v 2. kategorii, děti 9-11 let, dvě žákyně z 3.A. Všichni zpěváci překonali trému a za svá vystoupení sklidili ohromný potlesk a pochvalu poroty.
A jak se umístili?

 1. kategorie
2. místo – Alžběta Votrubová, Matyáš Konvalina

3. místo – Isabela Michlíková, Daniel Plechatý, Nicol Srbková, Lenka Vejtrubová, Lukáš Novotný, Anna Ševčíková, Tereza Topinková

2. kategorie
čestné uznání – Nella Beran, Eliška Mikotová

 

LIGA ŠKOL

Dne 8.4.2016 začalo každoroční sportovní klání soutěže „LIGA ŠKOL“ na městském stadionu u Ploučnice. Další kola proběhla každý následující pátek a to 15.4.;  22.4.; 29.4.2016. Soutěž probíhala v těchto atletických disciplinách: a60 metrů sprint, hod míčkem, vrh koulí, skok vysokém, ve skoku dalekém a v běhu na 60 m přes překážky. Poslední a závěrečnou disciplínou byl běh 400m a 800m. Naše škola se i přes malou účast žáků umístila na krásném 2. místě.
Všem sportovců děkujeme za jejich skvělé výkony a účast na 16. ročníku Ligy škol.
Výsledky jsou v tomto odkaze: http://www.clsport.cz/liga-skol/

 

 

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ, 29.4.2016, okresní kolo

cSoutěže se zúčastnily družstvo i sbor rozhodčích z řad žáků 9. ročníku pod vedením pana učitele Mgr. Z. Bártla. Naše reprezentace obsadila ve své kategorii 2. místo a postoupila do krajského kola. Blahopřejeme.
Fotografie: Sára Fichtnerová

 

 

VÝPRAVA DO PRAHY – 27.4.2016

Žáci z páté třídy zavítali do hlavního města. Výlet byl úspěšný, nikdo se nám neztratil.  A jak výlet zhodnotili sami žáci? Začtěte se do úryvků ze slohových sešitů:
IMG_3003Matyáš Krnoš: Moc se mi líbila malá bezvýznamná ulička na Malostranském náměstí. Dost lidí ji asi nepostřehne, je malá a úzká, tak pro jednoho člověka. Dále malé a tajemné schody vedoucí dolů do nikam, působily dost tajemně.
Vojtěch Škráček: Nejvíce se mi líbil Průmyslový palác, je škoda, že jsme nebyli uvnitř a že jedno jeho křídlo vyhořelo. Jinak je obrovský a určitě by majestátem své doby.
Vojtěch Rachač: Zaujalo mě Staroměstské náměstí. Také jsem tam byl už dříve, ale orloj jsem si pamatoval trošku větší. Asi proto, že dřív jsem byl menší.
Lukáš Görner: Nejlepší bylo Planetárium, protože tam mají technologie jako z  budoucna.
Barunka Skokanová: Nejvíce se mi líbil chrám sv. Víta, protože nás s tatínkem vždy zajímalo, jak ho mohli postavit, když ještě nebyly stroje.
Vojtěch Vávra: Na Karlově mostě se mi líbily ty sochy a to, že to je jeden z velice zajímavých a úchvatných staveb českého národa, nejen svým stářím, ale i architekturou.
Šimon Vlk: Pohořelecké hřiště má krásný potůček, lanovou prolézačku a ty klády, na kterých se dá dělat parkour.
Anička Ehrlichová: Na Václavském náměstí mě uchvátil hlavně pán, který dělal bubliny. Nechal nás to vyzkoušet.

 

TURNAJ VE HŘE DOBBLE

Dne 25.4.2016 se konalo školní kolo v postřehové hře Dobble. Zúčastilo se 28 hráčů z 1. stupně, kteří ve svých třídách porazili ostatní spolužáky. Soutěžilo se ve třech kategoriích, přičemž kategorie 1. a 2. tříd byla nejpočetnější. Absolutní vítězkou celého klání se stala Maruška Jelonková z 5. třídy, která dokázala v jedné hře nahrát 51 Dobble kartiček. V tomto směru neměla konkurenci.
101112

 

 

 

 

Celkové pořadí

I kat._1Kategorie I. (1. a 2. třídy)
1. místo Knapová Bára, Ličaverová Anna
2. místo Pröllerová Tereza, Machová Tereza

 

 

 

II.kat._1 Kategorie II. (3. třídy)
1. místo Burďáková Leona, Rachač Vítek
2. místo Staroba Adam, Mikotová Eliška

 

 

 

III. kat._1Kategorie III. (4. a 5. třídy)
1. místo Jelonková Maruška, Končel Lukáš
2. místo Klímová Jiřina, Kandler Jan

 

 

 

Vítězům gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za pěkný fair play průběh celé soutěže.

Mgr. Lenka Houdková a žáci 2.B

 

Pištec  2016

Dne  23. 4. 2016 se uskutečnil 8. ročník hudební přehlídky amatérských flétnových souborů „Pištec“, kterou uspořádal Dům dětí a mládeže Libertin. Na tomto setkání se představilo osm souborů z mateřských a základních škol. Naši školu reprezentovaly Pavlína Pešková, Tereza Zlámalová, Anna Ševčíková, Daniela Sabadosh, Mikuláš Kmoch, Nela Mazalová. Žáci navštěvují flétnový kroužek, který pracuje při školní družině pod vedením paní vychovatelky Lenky Melichnové.

P1090906P1090897P1090899

 

 

 

 

 

 

Den Země 22.4.2016

Školní družina a školní klub se zapojili do projektu za Českou Lípu krásnější. Žáci pod vedením paní vychovatelek uklidili okolí Základní školy Pátova a moc je to bavilo. Potřebné pomůcky, jako jsou rukavice a plastové pytle, dodal odbor životního prostředí na českolipském úřadě.
I v letošním roce se  město  Česká Lípa zapojilo do celostátního projektu „Ukliďme Česko“.

P1090894P1090895P1090896

 

 

 

 

 

 

6Den Země na kozí farmě Nový Dvůr
Děti z  2.A, 2.B a 3.A si prohlédly kozí farmu v Zahrádkách. Dozvěděly se spoustu informací o chovu českého hnědého plemena, ochutnaly výrobky z kozího mléka, prohlédly si kůzlátka a malé králíčky. Na závěr ukojily nákupní horečku a nakoupily domů kozí sýry a mléko.
Zpět do školy se vracely pěšky přes údolí Peklo, kde měly možnost pozorovat řadu kvetoucích rostlin.

324

 

 

 

 

 

 

 

Den Země 4. a 5. třídy

Starší žáci I. stupně zasvětili tento netradiční den bádání. V pondělí navštívili čističku odpadních vod pod Holým vrchem. Seznámili se s náročnou technologií, prohlédli si všechny úseky a na vlastní zrak i čich se přesvědčili, že to není vůbec jednoduché. Odcházeli s důležitým poučením, jak mohou i oni pomoci k čistější vodě. V pátek vyrazili do terénu a v praxi zkoumali vodní toky v České Lípě. Nevynechali Ploučnici, rybníky v Dubici a potůček v Pekle. Cestou zpracovávali poznatky o rostlinách a stromech.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA12

 

 

 

 

 

 

 

 

Den Země žáků II. stupně

hfH7eXip_den-zemeSpolečně od školy se žáci vydali na Špičák. Zde pro ně učitelé připravili okruh kolem Špičáku.  Na deseti stanovištích plnila pětičlenná družstva úkoly z oblasti ekologie, biologie, zeměpisu, poskytování první pomoci a chování za mimořádných situací. Výkony soutěžících hodnotili učitelé a žáci 9. ročníku, kteří na stanovištích pomáhali. Po doběhnutí posledního družstva  se žáci v doprovodu svých učitelů vrátili zpět do školy. Na školním hřišti byla vyhlášena nejlepší tři družstva z kategorie chlapců a tři z kategorie dívek. Jejich snažení bylo oceněno medailemi a diplomy.

 

 

„Rok šikovných rukou 2016 aneb Řemesel se nebojíme“

Sikovne_ruce_logoŽáci, kteří navštěvují keramický kroužek při školní družině, se zapojili do projektu města Česká Lípa. Využili tak svých šikovných rukou a vytvořili projekt „Strom života naší školy“.
Do projektu se zapojili také žáci 2.B, 3.A. V polytechnické dílně pracují na projektu žáci šestého a sedmého ročníku. Všichni věří, že jejich dílo uspěje v konkurenci výrobků žáků českolipských základních a mateřských škol. Výsledek jejich snažení bude vystaven v budově KD Crystal od 2. do 25. května 2016.

O nejhezčím, nezajímavějším a nejkvalitnějším díle bude rozhodovat nejen odborná porota, ale svými hlasy můžete přispět i vy rodiče.
Vyhlášení proběhne na Den dětí 1. června v KD Crystal.

 

 

NÁŠ ADAPTAČNÍ POBYT

Přijeli jsme ve středu 13.4.2016 každý svým autem nebo s někým. Poté jsme se ubytovali, ale byli jsme překvapeni, že nemáme vlastní koupelny. Byli jsme svoláni do jídelny na výbornou večeři. Po jídle jsme šli na 1hodinovou procházku po okolí. Navštívili jsme i Německo. Když jsme přišli k chatě, paní učitelka řekla, ať si zahrajeme hru. Pak nám paní učitelka řekla program na další den a měli jsme večerku v 11. hodin. Byli jsme nadšení, že budíček je až ve třičtvrtě na osm. Snídaně byla formou švédských stolů. Po snídani jsme měli chvíli čas, než půjdeme na výlet. Potom jsme vyrazili na Sirné prameny. Cíl Sirné prameny jsme zdolali a po příchodu jsme šli rovnou na oběd. Po obědě jsme měli polední klid, ale všichni ho trávili buď s mobily, nebo na fotbálku. Když polední klid skončil, šli jsme na vrchol Luž. Byl to celkem krpál. Paní učitelka měla velmi silné závratě. Cestou zpátky začalo pršet, takže jsme běželi. Když jsme přišli na chatu byli jsme všichni promočení. Ještě před večeří jsme začali kreslit třídní erby. Po večeři jsme měli diskotéku. Diskotéka skončila brzy, protože všichni začali odcházet. Pak jsme měli večerku zase v 11:00, ale nikomu se nechtělo spát. Šli jsme hodně pozdě. V pátek ráno si před snídaní většina začala balit. Snídaně byla opět formou švédských stolů. Poté jsme dobalovali a začali uklízet pokoje. Odjezd byl naplánován mezi půl jednou a jednou hodinou. Moc se nám tady líbilo a strašně rychle to tu uteklo.

Autoři článku: Šorčíková Michaela, Plavcová Natálie, Adámková Anna, Čermáková Bára, Smělá Anna, Kašpárková Vendula

 

 

Síla lidskosti – KD Crystal 14.4.2016

winton_znŽáci 5. až 9. ročníku se zúčastili filmového představení o osudech „Wintnových dětí.“ V roce 1939 Angličan Nicholas Winton a jeho tým spolupracovníků zachránil 669 českých a slovenských dětí.O jeho hrdinském činu dlouhá léta nikdo netušil. K odhalení pomohla náhoda. Sám Winton jakékoliv zásluhy vždy odmítal. Někteří ze zacháněných dosáhli ve svých profesích významných úspěchů, ale všichni se věnovali různým charitativním projektům.
1. 7. 2015 skonal sir Winton ve věku 106 let.

„Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.“ Sir Nicholas Winton.

Názory některých našich žáků.

Kristýna Mikotová: Film se mi velice líbil i jeho nádherné zpracování a střídání záběrů starých několik let a těch co byly dotočené. Bylo krásné vidět, jak dětem někdo pomáhá a jak se jich ujímají jejich noví adoptivní rodiče, které jim dají to, co jejich rodiče nemohli kvůli válce. Obdivuju ty děti, protože já kdybych nevěděla, jestli rodiče uvidím nebo ne, tak bych asi nikdy nepřestala brečet.

Adéla Semerádová: Film byl chvílemi dojemný, když se člověk zamyslí nad tím, jak to v té době bylo špatné a jak těžké muselo být pro rodiče zachráněných dětí se s nimi navždy rozloučit. Film byl velmi pěkně zpracovaný. Na konci celého představení nám pán, co to moderoval, vyprávěl třeba o tom, jak pan N. Winton ve svých sto letech létal v malém letadle nad Anglii. Byl to prý velmi zábavný a nestárnoucí gentleman.

Kateřina Štěrbová: Dne 14. 4. 2016 naše škola navštívila Kino Crystal v České Lípě.  Zhlédli jsme film ze života 2. světové války. Z roku 1938. Byl tam jeden pán, který zachránil 669 dětí před koncentračním táborem. Snažil se zachránit těch dětí více, ale nepodařilo se mu to. Film se mi velice líbil a bylo vidět, že děti před koncentračním táborem byly ušetřeny.  Dožil se bezmála 106 let. Narozeniny měl 19. května 1909 a zemřel 1. července 2015

 

 

Vystoupení našich žáků v Kamenickém Šenově

V pátek 8.4. vystoupili mažoretky naší školy společně s flétnistkami a žáky 2.B pro členy Svazu nemocných civilizačních chorob. Mažoretky předvedly zbrusu novou sestavu, flétnistky zahrály 4 známé písničky a děti z 2.B si vyzkoušely muzikál, který připravují i na školní akademii. Všechna vystoupení se moc líbila a všichni účinkující sklidili velký potlesk.

123

 

 

 

 

 

 

Pernštejni – 7.4. 2016

Umělecká Agentura Pernštejni uspořádala pro žáky II.stupně výukový pořad s tématem „Přemyslovci na českém trůně.“ Žáci se zábavnou formou dověděli mnoho zajímavých informací z této doby a  jako vždy mělo představení herců z této agentury velký úspěch.

123

 

 

 

 

 

 

Soustředění mažoretek- klukům vstup zakázán!!!

1Od 23.3. do 25.3.2016 se mažoretky ( a několik nemažoretek) v doprovodu paní učitelky Lenky Houdkové a paní vychovatelky Lenky Melichnové vypravily na Chatu Luž. Cílem bylo trénovat novou sestavu, kterou předvedou na Akademii naší školy. Aby celý den děvčata jen nehopsala, tak také vyráběla velikonoční věnce, tiskla si sítotiskem trička na spaní, zpívala a soutěžila. I vycházka okolo chalupy byla plná překvapení, neboť děti s údivem zjistily, že tady leží ještě spoustu sněhu.
Dvoudenní pobyt si děvčata ohromně užila a pobavila zaměstnance chaty i ostatní hosty – dokonce ze zahraničí!

 

 

Velikonoční šplh ve školní družině a školním klubu

Dne 21. bře1zna 2016 proběhla na naší škole sportovní akce s názvem Velikonoční šplh ve školní družině a školním klubu. Cílem všech účastníků bylo získání  titulu Šplhoun 2016. Soutěž pro žáky ŠD a Šk připravily vychovatelky Lenka Melichnová, Alena Svitáková a Hana Zelinková. Soutěž proběhla za velkého zájmu dětí. Diváci povzbuzovali sportovce k velkým výkonům.

Soutěžilo se v kategorii 1., 2., 3. třída; chlapci a dívky. Nejlepší výkony byly ohodnoceny medailemi, diplomy a velikonočním zajíčkem. Každý sportovec obdržel pamětní list a sladkou odměnu. Všichni už se těšíme na soutěž v příštím roce.

 

Exkurze IQLandia

IQVe středu 9. 3. jely naše děti z 5. až 9. ročníku do Liberce navštívit IQ Landii. Ráno jsme se sešli před školou, odkud jsme jeli autobusem společnosti MIRO Bus. V 9 hodin jsme byli v Liberci a mohli jsme začít prohlídku IQ Landie. V 10 hodin pro nás začínala vědecká show o zvuku. Všechny pokusy byly velmi zajímavé. Po vědecké show si mohly děti samostatně prohlížet exponáty a zkoušet, jak věci fungují.
Všem se to moc líbilo. Domu jsme dorazili všichni v pořádku.

 

Okresní kolo Přehlídky dětských recitátorů

1V úterý 8. března 2016 se deset našich žáků z 1. a 2. stupně  rozjelo do  ZŠ   náměstí Míru v Novém Boru, ve které se konalo okresní kolo Přehlídky dětských recitátorů. Této již tradiční akce se zúčastnilo v pěti kategoriích 87 soutěžících ze 16 škol. Všichni naši recitátoři obstáli v tvrdé konkurenci se ctí. Všem  děkujeme za skvělou reprezentaci školy a přejeme mnoho úspěchů v dalším roce.

 

 

Projekt „Zdravé zoubky“

Obrázek1V pátek 4. března byl pro žáky 1. třídy připraven zábavně vzdělávací preventivní program nazvaný „Veselé zoubky“. Děti se dozvěděly, kolik zubů má mléčný chrup, jak si jej správně čistit (názorně si vyzkoušely na zvětšeném modelu zubů), proč je nutné chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co všechno je třeba dělat pro zdravý a správný růst zoubků. Nakonec každý prvňáček obdržel krásný dáreček od společnosti dm.
Lyžařský výcvikový kurz, Bedřichov 2016

        V pátek 26. 2. se celkem 32 žáků 7. a 8. ročníku spolu s pedagogy Mgr. J. Kosťunem, ing. M. Novákovou a J. Malým ve zdraví vrátilo z lyžařského výcvikového kurzu. V letošním roce se uskutečnil v Bedřichově aaa přes počáteční obavy z nepřízně počasí se účastníci dočkali sněhu i lyží. A protože podmínky na původně uvažovaných sjezdovkách Malinovky nebyly zpočátku právě ideální, jezdili naši lyžaři i na Severák a Pastviny. Zázemí zahrnující stravu a ubytování na trojlůžkových pokojích jim poskytoval penzion Bílá Vrána. Věříme, že přes pesimistické předpovědi si nakonec účastníci kurzu užili a stali se z nich zapálení, resp. lepší lyžaři.

 

 

Návštěva v Naivním divadle Liberec

Žáci 2.A, 2.B a 3.A navštívili představení divadla Drak z Hradce Králové, které hostovalo v Libereckém Naivním divadle. Viděli krásnou pohádku Princezna Turandot, která vznikla na motivy staré perské pohádky a divadelní hry Carla Gozziho. A o čem byla?
Princezna Turandot – dcera čínského císaře – neví, co je láska, a za žádnou cenu se nechce vdávat. Vymíní si proto na otci, aby uzákonil krutou podmínku pro všechny její nápadníky. Kdo chce princezninu ruku, ten musí uhodnout tři její hádanky, jinak bude o hlavu kratší. A hlavy padají a padají, protože Turandot je zatraceně chytrá. Je však také moudrá? A co může vzejít z jejího setkání s českým Honzou, který se také zařadil do zástupu nápadníků a tím i čekatelů na (téměř) jistou smrt?

Celé představení bylo strhující, napínavé a vtipné. Všem se moc líbilo.

abc

 

 

 

 

 

 

Návštěva ve Společnosti Johnson Controls

V pátek 19jci_logo.2. žáci devátého ročníku navštívili pobočku společnosti Johnson Controls v České Lípě, Dubické ulici, kde byla tato dceřiná společnost založena v roce  1992.
Žáci se nejprve seznámili s historií celé společnosti, získali představu o jejím současném zaměření, oblastech působení, získávání a zpracování surovin pro výrobní závod v České Lípě, expedici finálních výrobků. V praxi si potom prohlédli jednotlivé provozovny, kde se potahy do automobilů vyrábějí.  Z této exkurze si žáci odnesli mnoho nových poznatků.

132

 

 

 

 

 

 

Výuka plavání

V rámci tělesné výchovy 2. a 3. tříd navštěvují i v letošním školním roce naši žáci výuku plavání, která nově probíhá v bazénu ZŠ Sever. Děti jsou rozděleny do čtyř výkonnostních skupin, každému družstvu se věnuje jeden lektor. Během dovádění v bazénu si žáci nejen osvojí či zdokonalí své plavecké dovednosti, ale naučí se např. skákat šipky nebo se potápět. Hlavně se však s vodou skamarádí, nebudou se jí bát a v případě nouze dokážou správně reagovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

Zápis do 1. tříd

V pátek 5. února proběhl i na naší škole zápis do 1. ročníku. Zájem o Pátovku projevilo celkem 58 šikovných dětí, které jejich rodiče přivedli z blízkého i vzdálenějšího okolí. Aby pro všechny celá 1akce proběhla co možná nejpříjemněji, se starali nejen pracovníci školy, ale v neposlední řadě i ochotné asistentky ze 7. a 9. ročníku.

V pondělí 8. 2. pak měli zákonní zástupci možnost nahlédnout do podkladů před vydáním správního rozhodnutí. Následně vydané (a na webu a úřední desce zveřejněné) rozhodnutí pak vychází vstříc potěšitelnému (ale i zavazujícímu) zájmu o naši školu. A protože zároveň musí respektovat i stanovenou kapacitu, ustálil se v této chvíli počet přijatých dětí na 47. V ostatních případech bylo správní řízení přerušeno do doby dodání potřebných potvrzení.

Se zákonnými zástupci se těšíme na brzké setkání na první třídní schůzce, o jejímž termínu budou v předstihu informováni, s dětmi pak po letních prázdninách při zahájení jejich prvního školního roku.

 

 

Ukončení I. pololetí školního roku

I na naší škole ve čtvrtek 28. ledna 2016 rozdávali třídní učitelé pololetní vysvědčení. Zcela mimořádnou událostí to bylo pro naše prvňáčky. Ti totiž dostali své úplně první školní vysvědčení! A protože se snažili, mohla jim na ně paní učitelka Mgr. M. Bártlová napsat sa3mé jedničky. Doufáme, že jim dobré známky a snaha vydrží co nejdéle.

Že to možné je, ukázalo i ocenění společnosti Scio, které předal ředitel školy dvěma žákům IX. B (matematika) a jedné žákyni IX. A (český jazyk). Zasloužili si je nejlepšími výsledky v kraji, jIMG_2ichž dosáhli v testování žáků 9. ročníků ZŠ a kvart gymnázií.

Oceneni_Scio_2016IMG_1

 

 

 

 

 

27. 1. 2016 – Míčové hry 1. stupně a ŠD

Na závěr prvního pololetí připravily p. vychovatelky pro žáky I. stupně turnaj v míčových hrách. Každá třída vyslala svůj tým. V tělocvičně panovala skvělá sportovní atmosféra o kterou se postarali ostat žáci. Fandilo se ostošest. 
Snažení malých sportovců bylo odměněno diplomy, pamětními medailemi z keramiky a také dorty a bonbóny, které si odnesla každá třída. Vyhlášeni byli i nejlepší hráči jednotlivých týmů.

  1.tříd1a: Rohlíček Štěpán, Kmoch Štěpán    

  2.třídy: 2.A: Knapová Barbora,Čermák Petr  2.B: Holbová Tereza,Šustrová Sára

  3.třídy: 3.A: Spolková Kateřina,Havel Vít  3.B: Skružná Lucie,Klazar Milan

  4.třída: Beková Sabina, Pechr Kryštof

  5.třída: Prokešová Magdalena, Měkota Patrik

Turnaj měl jako každý rok velký úspěch. Děkujeme za podporu Spolku rodičů a přátel naší školy a těšíme se zase za rok.

 

 

Divadelní zájezd do Prahy

1Ve středu 13. ledna navštívili žáci VI. a VIII. třídy Divadlo na Vinohradech, kde zhlédli slavnou frašku Georgese Feydeaua  Brouk v hlavě. Všichni zúčastnění ocenili strhující komediální výkony našich předních divadelních herců, z nichž nejvíce oslňovali Ivan Trojan a Viktor Preiss. Nevšední kulturní zážitek umocněný kulisami noční metropole nepokazil ani návrat do mrazivé českolipské půlnoci.  

 

Nad trestním zákonem s Probační a mediační službou ČR

V úterý 12.ledna se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili besedy s pracovníky Probační a mediační služby ČR. Seznámili se s posláním a cíli této státní organizace. Na konkrétních příbězích byly žákům prezentovány 1různé druhy trestných činů, kterých se dopouštějí děti a mladiství. Pro mnohé žáky bylo překvapující, že za všechny tyto činy se viníci zodpovídali před soudem, i když jim ještě nebylo patnáct let.  Zajímavé bylo i nahlédnout do programu výchovného ústavu pro mládež.
Uvědomuje me si, že v dnešní době je prevence kriminality dětí a mladistvých důležitá, a proto jsme rádi, že ho našim žákům zprostředkovali odborníci, kteří se touto problematikou denně zabývají.

 

 

 

zápis1

 Všechny potřebné informace naleznete v záložce “ Zápis do 1. třídy“

 

 

Čtenářská dílna v městské knihovně – 3. B

V pátek 8. 1. 2016 navštívili žáci oddělení dětské literatury v městské knihovně, kde realizovali jednu ze čtenářských dílen v rámci projektu „S knihou na ZŠ Česká Lípa, Pátova – Čtenářské dílny jako prostředek zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti“.
Děti si samy zvolily knižní titul, určily autora a ilustrátora. Pak dostaly prostor na četbu a vypracovávaly další úkoly, ve kterých vyhledávaly hlavního hrdinu nebo kde se děj odehrává. Odhadovaly také, jak se bude příběh odvíjet a o jaký literární žánr se jedná.
Výuka v knihovně se třeťákům velmi líbila a vzhledem k tomu, že městskou knihovnu v rámci hodin čtení a literatury pravidelně navštěvují již od první třídy a jsou zaregistrovaní čtenáři, mohli si vybrané tituly zapůjčit domů, aby příběh si dočetli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA3OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

P.F.2016

1

 

 

 

SOUTĚŽ O NEJVÁNOČNĚJŠÍ TŘÍDU

Dne 251.12.2015 proběhlo vyhodnocení dalšího ročníku naší školní soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu. Členové žákovské samosprávy se prošli vyzdobenou školou a snažili se co nejobjektivněji zhodnotit vánoční výzdobu tříd. Vyhodnocení tradiční akce proběhne na vánočních besídkách tříd.
Za vyz
dobení tříd všem děkujeme a doufáme, že se i ve škole podařilo navodit krásnou vánoční atmosféru.

 

 

VÁNOČNÍ VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

2V prosinci se uskutečnila výtvarná vánoční soutěž – O nejkrásnější vánoční přáníčko. Výtvarné práce byly vystaveny v chodbě u jídelny, aby si je mohlo prohlédnout co nejvíce dětí. Zúčastnily se děti z prvního stupně.
Přáníčka byla krásná a rozmanitá. Děti malovaly, lepily, pekly ba veršovaly. Chceme poděkovat všem účastníkům za jejich nápady a čas, který výrobě přání věnovali.

A která dostala nejvíc hlasů?

1. místo: Jakub Svatoň ( 2.B)

2. místo: Jan Atilla Novák (1. třída), Vanda Jeklová (3. A)

3. místo: Natálie a Lukáš Dvořákovi (3. A), Lucie Greňová (4. třída)

 Speciální cena byla udělena Sofii Studené z 1.třídy.

 

VÁNOČNÍ JARMARK NA VODNÍM HRADĚ LIPÝ

jarmark vodní hrad I.Dne 12.12.2015 se již tradičně uskutečnil vánoční jarmak na vodním hradě Lipý. Naše škola zde měla letos poprvé prodejní stánek. A protože Vánoce by neměly být jen o dárcích a cukroví, ale také o dobré vůli a soucitu, rozhodli jsme se výtěžek z prodeje věnovat opuštěným pejskům v Dobranově.
Prodávali jsme výrobky žáků prvního i druhého stupně. V nabídce jsme měli odrátkované svítilničky zdobené korálky, vlněné bambuláky jako vánoční zápichy nebo například andílky pro domácí pohodu. Počasí bylo krásné, náš nápad se návštěvníkům jarmarku velmi líbil, a i když nám koncem dne byla pěkná zima, hřálo nás vědomí, že pár pejsků bude mít na Vánoce díky nám plnější bříška. B. Jirkovská

 

 

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Ve čtvrtek 10. prosince 2015 se otevřely dveře pro všechny, kteří chtěli v adventním čase navštívit naši školu. Přivítali jsme návštěvníky nejen z řad rodičů, bývalých, současných a snad i budoucích žáků, ale měli jsme tu čest provést školní budovou i nejvyšší představitele našeho města, paní Mgr. Romanu Žateckou, starostku České Lípy, paní Alenu Šafránkovou a pana Mgr. Juraje Ranince, místostarosty, a další milé hosty.
Škola se představi1la ve vánoční výzdobě a ukázkami svých aktivit. Dopoledne bylo možné navštívit třídy a podívat se do vyučování. Využili toho zejména budoucí prvňáci v doprovodu svých rodičů či učitelek z mateřských škol. V hodinách měli možnost plnit úkoly jako skuteční  školáci, ukázat svou šikovnost v dílničkách připravených ve školní družině, klubu a keramické dílně. Do odpoledního programu přispěli i rodiče, rozšířili sortiment výrobků zhotovených našimi žáky na vánoční jarmark a seznámili nás se zpracováním vlny na kolovrátku. Příjemnou atmosféru dne dotvářeli naši  hudebníci z 1. i 2. stupně vánočními melodiemi a koledami. Děvčata z 9.B se v průběhu dne otevřených dveří starala o doprovod jednotlivých návštěvníků a skupin po školní budově, stejně jako o erudovaný výklad a pořizování fotografií (tradičně ve fotogalerii na rajce.net).

kujeme všem, kteří přijali naše pozvání do školy, a těšíme se na další shledání.

 

 

VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ – 9.12.2015

„My jsme veselé flétničky,
hrajeme pod vedením paní vychovatelky Leničky.
Jsme malí, teprve začínáme,
ale předvést už co máme.

S námi je tady kolektiv nevelký
pod vedením jejich třídní Boženky,
stojí za námi, jsou to třeťáci z áčka
pro ně zpívání je hračka.

Naše společná kapela,
zahraje vám pěkně zvesela.
Snad nezklame všechny fandy
té naší malé hudební bandy.“

 

Takto uvedli své sváteční vystoupení žáci naší školy. Pod vánočním stromem na náměstí T.G.Masaryka  flétnový soubor doprovodil žáky 3.A při zpívání tradičních vánočních koled. Tímto vystoupením se společně s ostatními připojili k celorepublikové akci „Česko zpívá koledy.“
Poděkování patří paní Lence Melichnové a Boženě Jeklové, které žáky na toto vystoupení připravily.

P1090299cesko_zpiva_koledy_brno_logo_denik-380P1090308

 

 

 

 

 

 

 

 

DEN S DOPRAVNÍ VÝCHOVOU NA ZŠ PÁTOVA

Ve středu 9. 12. se na naší škole uskutečnil výukový projekt  Den s dopravní výchovou na ZŠ. Program pro žáky 2. stupně připravil Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje.  Celý cyklus  byl rozdělen  do čtyř hodinových bloků, které byly zaměřeny na bezpečné chování na pozemních komunikacích, viditelnost účastníků silničního provozu, bezpečnou jízdu na kole, bezpečnost pasažéra ve vozidle ( zádržné systémy ) a první pomoc. Celý program  se žákům líbil a přinesl jim řadu podnětných a důležitých informací , které jistě přispějí k jejich většímu bezpečí na silnicích.

12

 

 

 

 

 

 

 

 

Naivní divadlo Liberec – 1. třída a 3. B

Adventní čas si v pátek 4. 12. 2015 žáci 1. třídy a 3. B zpříjemnili návštěvou Naivního divadla v Liberci. Ráno se děti sešly ve svých třídách, kde je během první vyučovací hodiny navštívil Mikuláš s anděly a čerty. Poté na ně již čekal autobus, který žáky dovezl do Liberce. V Naivním divadle shlédli krásnou loutkovou pohádku Labutí jezírko, prohlédli si betlém nainstalovaný v prostorách divadla a cestou zpět k autobusu si povšimli i vánoční výzdoby v Liberci. Divadelní představení se dětem velmi líbilo a slavnostní nálada umocnila těšení na Ježíška.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

9V pátek chodil u nás na Pátovce Mikuláš se svým doprovodem. Čerti si si vyhlédli zlobivce a někteří z nich skončili v čertovském pytli. Písničky, básničky či říkanky potěšily Mikuláše i jeho andělský doprovod. Všechny děti dostaly balíček plný dobrot.
Poděkování patří žákům devátého ročníku, kteří nadílku pro své spolužáky připravili.

 

 

 

KLÁŠTER SV. ANEŽKY V PRAZE – exkurze

1Žáci šestého a sedmého ročníku navštívili Anežský klášter. Výstava nazvaná Vánoce v době Karla IV. je přenesla do tohoto období. Prostřednictvím uměleckých děl se žáci dozvědli mnoho o nejkrásnějších svátcích roku. Díla  s náměty Narození Krista, Klanění tří králů patřila ve středověku k nejoblíbenějším. Porozumět  některým symbolům ve výtvarných dílech z doby Karla IV. nebylo jednoduché. Připomněli jsme si dodnes dodržované starodávné adventní a vánoční zvyky. Pro zopakování a zapamatování nových informací žáci vyplňovali pracovní listy.

Navštívili jsme také Staroměstské náměstí, kde stojí krásně ozdobený vánoční strom. Mnoha žárovičkami rozsvicený doplňuje kouzelnou atmosféru tradičních vánočních trhů.

 

 

EXKURZE BAUTZEN

Dne 1.12.2015 jsme s řáky druhého stupně vyrazili na výlet do něměckého Bautzenu. Cestou jsme navštívili malé městečko Jonsdorf, kde se nachází motýlí muzeum. Měli jsme štěstí na pana průvodce, který pochází z Jablonce nad Nisou a tak nás zde čekal nejen výklad v českém jazyce, ale také nadstandartní péče. Pan průvodce nám o všem povyprávěl, ukázal nám motýlí kukly, našel pro nás motýlí housenky, vajíčka a dokonce i jednoho spícího motýlího obra.
Z Jonsdorfu jsme vyrazili do Bautzenu. Počasí nám vcelku přálo a tak jsme se šli nejdříve projít po starém městě směrem k jedné z bautzenských hradebních věží. Tato věž kdysi sloužila jako vodárna, dnes je z ní muzeum a rozhledna. V muzeu jsme si prohlédli zbytky vodního díla a z vršku rozhledny pak Bautzen a jeho hradby.
Po poledni na nás čekala prohlídka vánočních trhů. Každý si je vychutnával jinak. Někdo prohlídku zahájil u stánku s Bratwurstem, jiný se pustil do horké čokolády či pečeného jablka na špejli.
Předvánoční pohoda zde byla všudypřítomná a myslím, že jsme si výlet všichni velmi užili.
B. Jirkovská

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA3

 

 

 

 

 

 

 

REKORDY ve ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Rekord měsíce  PROSINCE  – NEJDELŠÍ VÁNOČNÍ  ŘETĚZ ZA 3 MINUTY

Naši rekordmani:        1. třídy: Kanalaš Tomáš – 12 kroužků a Studená Sofie – 13 kroužků

                                   2. třídy Svatoň  Jakub – 11 kroužků a Ličaverová Anna – 17 kroužků

                                   3. třídy: Votýpka Jan – 14 kroužků a Beran Nella – 14 kroužků

123465

 

 

 

 

 

 

ČTENÁŘSKÁ DÍLNA ve 2.B

Druháčci se seznámili s knížkou Danda má hlad od  Ivony Březinové.  Všechny okamžitě zaujala. Vypráví příběh sedmiletého Otíka, který místo psa dostane k narozeninám masožravou kytku Dandu. Trošku si jí rozmazlí a Danda vyžaduje klobásky, králíka, šunku a uheráček. Otík s ní zažívá horké chvilky.
Děti z 2.B se po přečtení podílely na tvorbě básničky a také tvořily vlastní ilustrace. Vymýšlely masožravky s vlastním jménem a krátké příběhy k obrázkům. Nahlédněte, jak se jim to povedlo. 

BÁSNIČKA O DANDĚ

Otík dostal masožravku,
jmenuje se Danda,
splnit její objednávku,
není žádná sranda.

Nechce si dát mouchy, moly
či trošičku kompotu,
raději chce plné stoly
a pořádnou flákotu.

45678

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKTOVÝ DEN – ADVENTNÍ TVOŘENÍ

Čtvrťáci a 1páťáci prožili poslední listopadový den zcela netradičně. Zasvětili ho přípravám na Advent.  Vyzbrojili se materiálem a začalo vánoční tvoření. Vyráběly se vánoční svícny a věnce. Práce to nebyla snadná, ale výsledek stál za to. Děti byly velice šikovné a mnohdy by jejich výrobky předčily i ty z obchodu. Zaslouží si pochvalu!!!

Poděkování patří též rodičům za dodaný materiál.

 

RODIČE DĚTEM

Již podruhé se ve čtvrtek 26. 11. uskutečnil pracovní workshop, kterého se zúčastnili žáci 3. ročníku. Pod vedením p. Lucie Němcové, maminky jednoho z našich žáků, děti vyráběly z kůže obaly na knihy. I přes svůj nízký věk prokázaly nebývalou zručnost. Děkujeme paní Němcové za přípravu a organizaci této akce, která se dětem velmi líbila. Všichni se můžeme těšit na další pracovní dílnu, která bude probíhat na dni otevřených dveří, tedy 10. 12. 2015, na naší škole.

123

 

 

 

 

 

 

ADVENTNÍ KERAMICKÁ DÍLNIČKA S RODIČI

26.11.2015 proběhla první akce, kterou pořádají vychovatelky pro své žáky a jejich rodiče. V keramické dílně se vyráběly vánoční svícny, ozdoby a dekorace, např. rybičky, andělé a zvonečky. Všem se výrobky v keramické dílně moc povedly a jejich autoři se těší na příští týden, kdy si  překrásně nazdobí.

Ve školní družině si žáci se svými rodiči vyráběli stojánek na ubrousky ve tvaru rybičky.

456798

 

ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU – 26.11.2015

Žáci školní družiny a školního klubu ozdobili Vánoční stromeček naší školy, který je letos umístěný na Škroupově náměstí. Krásné ozdoby v modrobílém provedení vyrobili žáci na keramickém kroužku. Děti ozdobily také stromeček Městských lesů jako poděkování za jejich ochotu a spolupráci s naší školou. 

123

 

 

 

 

 

 

BESEDA S HASIČI – 26.11.2015

Děti z druhých tříd se dnes sešly s hasiči, aby se dozvěděly podrobnosti o požární ochraně. Poznaly hasičskou výstroj, vyzkoušely si záchranu hořícího člověka a průběh telefonního rozhovoru s operátorkou záchranného systému.

Do projektu „Hasík“ se zapojili také žáci 6. třídy.

132

 

 

 

 

 

 

 

 

MĚSÍC FILMU VE ŠKOLÁCH

Také letos4 se naše škola zapojila do výukového programu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách, který každoročně probíhá pod patronací organizace Člověk v tísni. V rámci tohoto projektu se ve středu 11. listopadu žáci devátých tříd zúčastnili tematické filmové projekce tentokrát zaměřené na srpnové události roku 1968. Po zhlédnutí dobových dokumentů následovala beseda s Mgr. Ladislavem Smejkalem, historikem Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

 

 

NÁVŠTĚVA MĚSTSKÉ KNIHOVNY – 3.B

V pondělí 2. 10. 2015 navštívili žáci 3. B městskou knihovnu, kde zhlédli dvě pověsti z Českolipska  –  O krásné panně Anežce a Zikmundu Děčínském. Program v městské knihovně prohluboval a doplňoval právě probíranou látku prvouky o naší obci – České Lípě. Návštěvu knihovny děti spojily s naučnou vycházkou po historickém centru České Lípy.
1
3Knihovny

 

 

 

 

EXKURZE PRAHA 27.10.2015

Žáci devátého ročníku nejprve navštívili Národní památník na Vítkově. Zde se dozvěděli mnoho zajímavých informací o památníku – jeho vybudování, sochy Jana Žižky. Zastavili se u Hrobu neznámého vojína. Cílem této 2_1exkurze bylo Armádní muzeum, které je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. Žáci si prohlédli expozice  z období 1. světové války 1914–1918, účasti Čechů a Slováků v ní a politických a vojenských akcích, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Dále expozici přibližující historii meziválečné Československé republiky a jejích ozbrojených sil,  období 2. světové války a  účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích, v domácím odboji i v dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa.  Jedna expozice je věnována perzekuci příslušníků čs. armády po únorovém státním převratu v roce 1948 a třetímu protikomunistickému odboji. V muzeu je vedle zbraní  vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na čs. prezidenty a přední představitele čs. armády.
Žáci dostali pracovní listy, do kterých zaznamenávali nově zjištěná fakta.

134

 

 

 

 

 

 

 

Dušičkový a halloweenský den

Čtvrťáci si OLYMPUS DIGITAL CAMERAvychutnali magickou atmosféru Halloweenu. Pod vedením vybraných organizátorů z řad svých spolužáků si uspořádali den plný strašidel, zajímavých masek a soutěží. Nechyběla ani odměna a diplom za nejlepší masky, ani sladkosti za umístění v lovení ve slizké krabici.
Děkujeme maminkám, které nám poslaly sladké ceny a napekly perníkové prsty. Nechyběla ani příležitost připomenout si den, kdy se slaví dušičky.

 

Halloweenská párty v 5. třídě

Před podzimními prázdninami se zaplnila třída hrůzostrašnými  postavami- šíleným  doktorem, zombíky, kostrami, upíry, čarodějkami, kočičí ženou, Jokrem,  Ghost Riderem. Děti si nachystaly kromě kostýmů i DSCN2606vtipné vyprávění o své postavě. Proběhlo hlasování a vyhodnocení nejlepší masky v dívčí a chlapecké kategorii.  Nejvyšší počet hlasů získala kočičí žena Jiřinka Klímová, která nás upoutala skvělým moderátorským výkonem a Matyáš Krnoš svým originálním vypravováním.
Poděkování patří šikovným organizátorkám Tínce Hudecové a Esterce Šlehoferové a samozřejmě Verunce  Pröllerové a její mamince za sladké občerstvením-mufiny.

 

KARAOKE ŠD A ŠK 16.10.2015

Paní vychovatelky L. Melichnová, A. Svitáková a H. Zelinková připravily pro děti soutěž ve zpěvu. V prostorách školní družiny děti předvedly svá vystoupení.
7Zpěv lidových písniček pro ty menší účastníky, pro pokročilejší i písně z filmových pohádek.

Vše sledovala porota, která hodnotila výkony soutěžících body od 1 do 5. Publikum povzbuzovalo účinkující vřelým potleskem. Nejúspěšnější vystupující žáci obdrželi šerpu, malý dárek a  pamětní list. Každý účinkující dostal pamětní list za svou účast v soutěži a malý dárek, nechyběla ani sladká odměna. Ceny předala zástupkyně naší školy Mgr. Alena Jurkuláková.
Vše bylo pořízeno z Grantu města Česká Lípa.

Deset nejúspěšnějších soutěžících

Burďáková Leona, Šmídová Tereza, Votrubová – 20bodú
Martínková Andrea – 19 bodů
Pořízková Liliana, Mikotová Eliška, Pröllerová Tereza – 18 bodů
Beran Nella, Výbochová Valentýna – 17 bodů
Sabadosh Daniela – 16 bodů

 

FESTOOL, s.r.o. ČESKÁ LÍPA

Žáci devátého ročníku navštívili v pátek 16.10. Festool,s.r.o. v České Lípě. Zde se dozvěděli mnoho zajímavostí z 90tileté historie výroby nářadí. Prohlédli si jednotlivé produkty, které jsou vystaveny v muzeu a prošli výrobní halu, kde se seznámili v praxi s výrobou. Žáci získali mnoho informací o pracovním uplatnění..

12

 

 

 

 

 

 

EDUCA MYJOB LIBEREC 2015

Žáci devátého ročníku navštívili Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí v Liberci. Seznámili se zde se širokou nabídkou možností pro další vzdělávání s návazností na získání profesního uplatnění a začlenění do 510x600-educa1pracovního procesu. V doprovodném programu studenti škol představili své práce: Škodovka – žákovský vůz FUNSTAR ze ŠKODA Akademie, módní přehlídky.
Cílem veletrhu je nabídnout všem věkovým skupinám konkrétní studijní a pracovní příležitosti v Libereckém kraji, Euroregionu Nisa, České republice i v zahraničí a zároveň prostřednictvím seminářů a přednášek návštěvníkům ukázat, jak uspět při přijímacích řízeních a úspěšně se uplatnit na současném trhu práce.

 456

 

 

 

 

 

VYSTOUPENÍ MAŽORETEK V KAMENICKÉM ŠENOVĚ

Mažoretky naší š2koly vystupovaly v pátek 9.10. v Kamenickém Šenově pro členy Svazu postižených civilizačními chorobami. Předvedly skladbu s hůlkou a pompony a sklidily potlesk. Moc se líbily. Největším dobrodružstvím ovšem byla cesta přeplněným linkovým autobusem, která připomínala jízdu na horské dráze. Naštěstí všechny mažoretky i paní učitelky jízdu přežily a vrátily se do České Lípy celé a včas.

 

 

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Žáci 51. – 9. ročníku se zúčastnili besedy zaměřené na zdravou výživu. Dozvěděli se, kolik ovoce a zeleniny by měli sníst během jednoho dne, jakými způsoby ovoce a zeleninu konzervovat či upravovat. Žáci zařazovali potraviny z fiktivního jídelníčku do správného patra potravinové pyramidy, nakupovali oblíbené potraviny ve virtuálním obchodě a na základě hodnoty těchto potravin zjistili, zda je jejich absolutní číslo ideální

 

 

7.10.2015 – EXKURZE NA ZÁMKU PLOSKOVICE

Žáci 2. A, B a 3. A navštívili zámek Ploskovice. Jako malí skřítkové se vydali do pohádkové Země snů s úkolem vysvobodit princeznu Sněženku, kterou Čaroděj z temného lesa držel v zajetí. Děti procházely světem 1fantazie, který dobře znají. Skřítkové měli velkou moc. Celou cestu se Čaroděj z temného lesa snažil klást přes cestu překážky. Jednou z nich bylo plnění úkolů a odpovědí na hádanky od pohádkových bytostí. Museli se také naučit zaklínadlo, získat tři kouzelné kuličky a ty pak použít na otevření cesty do zámku.
Děti zažily cestu plnou dobrodružství. Od vysvobozené princezny Sněženky dostaly kouzelný svíticí kamínek. Ani nepřízeň počasí nás neodradila a výlet na pohádkový zámek se nám všem moc líbil.

 

PROJEKT „HROU PROTI AIDS“ – 7.října 2015

Žáci 8. roindexčníku se zapojili do velmi úspěšného peer program „Hrou proti AIDS“. Tento se konal na Obchodní akademii v České Lípě. Žákyně této školy byly vyškoleny zástupcem Státního zdravotního ústavu. Formou překonávání překážek na celkem 5 stanovištích, v 5 skupinách, docházejí  po 90 minutách k cíli. Žáci se seznámili s problematikou v oblasti antikoncepce, pohlavně přenosných chorob a především v problematice AIDS. Na každém stanovišti dvě moderátorky ohodnotily výkon skupiny podle jejich znalostí, postojů, spontaneity a aktivity.

324

 

 

 

 

 

 

6.října 2015 – předání vítězného poháru

1Starostka města paní Mgr. Romana Žatecká spolu s organizátorem Běhu Českou Lípou panem Petrem Němcem předala našim sportovcům cennou trofej. Pohár pro nejlepší základní školu putuje na Pátovku již podruhé. Díky vysoké a úspěšné účasti našich žáků se podařilo obhájit loňské prvenství. Děkujeme.

 

 

 DEN SENIORŮ 1.10.2015
Oslavu Mezinárodního dne seniorů připravilo Město Česká Lípa, ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi. Zábavný podvečer „Mládí baví seniory“ proběhl od 17 hodin v sále kulturního domu Crystal. Pro hosty připravili vystoupení i žáci naší školy. Báseň od Jaroslava Seiferta recitovaly žákyně devátého ročníku Michaela Líšková a Anna Kotková a na kytaru je doprovodil Adam Němec. Lidové písně zahrál Flétnový soubor školní družiny.

 

Naši žáci na akci Ligy proti rakovině

     Poslední zářijový den vystoupili zástupci žáků naší školy na akci, kterou pořádá organizace Liga proti rakovině. Na parkovišti před OD Banco ve žlutých stanech se občané našeho města seznámili se zdravotní tematikou a hravou formou si vyzkoušeli své vědomosti v oblasti zdravé výživy. Testem prošly i děti z 2.A, 2.B a 3.A . Za svou snahu si odnesly krásné odměny. V kulturní části vystoupily naše flétnistky a mažoretky.

456

 

 

 

 

 

 

Den bez aut

V úterý 22.9. se vydala naše třída 2.B na dopravní hřiště, kde se konal pod dohledem záchranných složek Den bez aut. Seznámili jsme se s bezpečností na silnici, prohlédli jsme si policejní auto i sanitku a vyzkoušeli jízdu na kole podle předpisů. Obdrželi jsme pochvalu a drobné odměny za znalosti a sportovní výkony.

Žáci 2.B

IMG_6216

IMG_6218IMG_6221

 

 

 

 

 

Běh Českou Lípou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V sobotu 19.9.2015 se konal již čtvrtý ročník obnoveného běhu Českou Lípou. Naši školu přišlo reprezentovat mnoho žáků. Ti získali cenné medaile. Oficiální výsledky ještě nejsou k dispozici a tak nezbývá než si přát, aby snaha našich žáků byla odměněna Pohárem pro základní školy a my tak obhájili loňské vítězství. Zatím se můžeme  podívat na obrázky ze sobotní soutěže. Všem závodníkům a obětavým rodinným příslušníkům děkujeme za reprezentaci školy.

 

 

Výstava hub ve Vlastivědném muzeu v České Lípě

V pátek 18. 9. 2015 navštívili žáci 3. B výstavu hub. Zde si prohlédli a pojmenovávali jednotlivé exponáty, určovali, zda jsou jedlé či nejedlé a žasli nad vzácnými druhy hub, které lze najít v okolí Českolipska.  Nechyběl ani pracovní list a tvořivé koutky, kde si mohli houby vyrobit z tvrdnoucí hmoty, vybarvit a ozdobit přírodninami předkreslené šablony.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

Exkurze Sloup v Čechách

OLYMPUS DIGITAL CAMERADSCN0470

Ve čtvrtek 17. 9. 2015 se žáci 1. třídy a 3.B zúčastnili přírodovědné exkurze do Sloupu v Čechách. Zde navštívili Lesní divadlo, altán, pozdravili Poustevníka na hradě a prozkoumali Cikánské údolí s jeho jeskyněmi. Cestou si starší děti všímaly změn v podzimní přírodě, podle listí a jehličí určovaly stromy a jedlé, nejedlé i jedovaté houby. Pozornost také věnovaly dopravnímu značení a pravidlům bezpečnosti silničního provozu. Čas zbyl na svačinku i hraní her v přírodě.

 

 

Akvárium v České Lípě

DSC_0285u

Žáci sedmého ročníku se v rámci hodiny přírodopisu vydali do Veřejného akvária v České Lípě. Poslechli si spoustu zajímavostí o akvarijních rybkách a nebáli se pokládat zvidavé dotazy. Hodina uběhla jako nic a na jejím konci bylo jasné, že se do akvária ještě vrátíme.

 

 

 

 

Výprava na  horu Klíč

12Žáci čtvrté a páté třídy se rozhodli pokořit jeden z kopců Lužických hor, dominantu města Nový Bor – Klíč.  Cestou si zopakovali světové strany, pojmenovali okolní kopce, zajímali se o horniny. Na vrcholu nás přivítalo pravé horské počasí, střídala se mlha s větrem. V lese našli spoustu hub,  postavili hráze u Kamzičí studánky a nakrmili ovečky v myslivně.

 

 

 

 

Zahájení nového školního roku.

Zvoněním v 8 hodin začal 1. září 2015 nový školní rok i pro 289 žáků navštěvujících Základní školu, Česká Lípa, Pátova 406. Zvláště slavnostní okamžiky prožívalo 29 prvňáčků, které spolu s jejich rodiči a jinými blízkými přivítaly třídní učitelka Mgr. M. Bártlová, vychovatelky L. Melichnová, A. Svitáková a H. Zelinková i vedení školy. Uvítání nových spolužáků zpestřili svými vystoupeními žáci 2. stupně. Za školskou radu popřála úspěšné zahájení školní docházky její předsedkyně J. Kýhosová, stejně jako za Město Česká Lípa člen Rady města J. Rubický, který dětem předal dárkový balíček sladkostí.

123

IMG_9296n

Mnohem větší dary však škola dostala od svého zřizovatele o prázdninách, zejména nová okna na straně směřující do parku historické budově školy prospěla.

Informační systém
pro rodiče, učitele a žáky.

Přihlášení

Školní e-mail

Videoprocházka školou

Kontakt

Základní škola Pátova
Pátova 406
470 01 Česká Lípa

tel.: + 420 487 833 020
fax: + 420 487 833 038
mobil : 736 481 066
mail: zspatova@volny.cz