Základní škola, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvková organizace školní časopis jídelní lístek rozvrh hodin

Rok 2014/2015 – II.pololetí

ŠKOLNÍ ROK 2014 – 2015

 

II. pololetí

Městské slavnosti
Jako každoročně proběhly na svátek Petra a Pavla Městské slavnosti.  V rámci přehlídky školních zařízení vystoupil flétnový soubor naší školy. Na hradě Lipý zahrála děvčata, Lili Pořízková, Pavlína Pešková, Nátálka Bartáková, Daniela Sabadosh, Markéta Kotková, Edita Semerádová, Adéla Hejdová Natálka Plechatá, Denisa Vejvodová, Eliška Fidrantová, lidové písničky. Jejich vystoupení ocenilo publikum potleskem.
Děkujeme děvčatům, kterým už začaly prázdniny a také rodičům, kteří je na vystoupení doprovodili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

Zahradní slavnost

11Ve čtvrtek 25.6.2015 se konala na školní zahradě již tradiční Zahradní slavnost.  Ředitel školy Mgr. Petr Jonáš uvítal všechny hosty a pak následoval hlavní program. Své úžasné vystoupení předvedly mažoretky, s  pohybovou kreací vystoupili žáci 2.A, tanec Bunga, bunga žáků osmého a devátého ročníku a také Večerníček na rozloučenou s žáky deváté třídy sklidily zasloužený potlesk přítomných rodičů.  Své písně zazpívali vítězové Českolipské pěnice v kategorii 1. tříd Matyáš Konvalina a Alžběta Votrubová. Ani letos jsme nezapomněli na ocenění studijních i sportovních výsledků našich žáků.  Místostarostka paní Alena Šafránková společně s panem ředitelem předala ocenění pro nejlepšího žáka devátého ročníku. Tím se stala Lucie Stratilová.  Potěšila nás hojná účast rodičů, kterým patří poděkování nejenom za návštěvu, ale také za kulinářské výrobky k občerstvení. Poděkování patří i paní Janě Prokešové, která na školní zahradu přivezla dva poníky, na kterých se mohly děti projet. Radost dětem udělal i nafukovací hrad. Celým pořadem nás provázela hudba skupiny Pegas.

 

 

1.B na výletě v Děčíně

Naše třída vyrazila na výlet do nedalekého Děčína. Na celý výlet jsme si vydělali ze sběru starého papíru. Vyrazili jsme ráno vlakem a navštívili jsme Rajské ostrovy- což je část ZOO, kde jsou ryby, plazy, hmyz a pavouci. Původní plán, navštívit celou ZOO, nám překazilo bláznivé počasí a tak jsme zvolili suchou variantu, Hopsárium. Tady jsme se pořádně vyřádili na skluzavkách, trampolínkách, autíčkách a prolézačkách.Do ZOO vyrazíme příště.

3 52

 

 

 

 

 

Výlet  2. B a 5. třídy

V pátek 19. 6. 2015 žáci 2. B a 5. třídy navštívili Ústí nad Labem. Zde si nejprve prohlédli technickou památku Masarykova zdymadla, kde si vysvětlili a prohlédli princip fungování zdymadel. Dále spolu s paní průvodkyní prozkoumali hrad Střekov a nakonec lanovkou vyjeli na vyhlídku  Větruši. Tam dokázali nejen bezpečně najít cestu ze zrcadlového a přírodního bludiště, ale také obdivovali výhled na Ústí nad Labem. Dobrodružnost celé výpravě (zejména pro mladší děti) dodalo nejen příjemné cestování vlakem, ale také využití městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

Sportovní den

Dne 18. a 19. června předvedli naši žáci své pohybové dovednosti. Na Městském stadionu U Ploučnice bojovali v atletických disciplinách o nejlepší umístění v rámci svých kategorií. Žáci se prali nejenom se svými schopnostmi, ale i s nepřízní počasí. Ti, kteří přišli měli určitě dobrý pocit a za své výkony byli všichni odměněni. Nejlepší si odnesli diplomy a medaile.

 57

 

 

 

 

 

                                             1. stupeň – 18.6.2015                            2. stupeň – 19.6.2015

 

 

Bára Knapová ze třídy 1. A  nám vymalovala výlet do Obory Skalice!

1Cenu jí předal zaměstnanec odboru životního prostředí a společně  se třídou 1. A a 2. A odjel navštívit oboru ve Skalici. Tato leží na okraji Skalice, v údolí, kterým protéká potok Šporka.Najdeme zde smíšené lesy tvořené borovicí, dubem, bukem, břízou a osikou.V oboře se chová černá zvěř, ale můžeme zde vidět i daňky a srnce. Děti získaly mnoho informací o životě této zvěře a také jak se k ní  chovat. Následně si prošli část obory. Zhlédli narozená mláďátka.

 

Školní výlet na zámek LEMBERK

Ve čtvrtek ráno se žáci třetí a čtvrté třídy budili s úsměvem na rtech – hurá jedeme na výlet!!!  Rychle nandat svačinku do batohu, pohodlné kecky na nohy a hlavně ať nám neujede vlak. Děti vyrazily do Jablonného v Podještědí, prohlédly si městečko i s historickými památkami a odměnily se zmrzlinou. Vycházkou kolem rybníků a malebného údolí se vydaly na Lemberk. Cestou zažívaly drobná dobrodružství: žabička v trávě, labutí rodinka na vodě, chlupaté housenky, šneci na stromě. U Zdislaviny studánky doplnily zásoby léčivé vody, ba i paní učitelky se vodou omývaly, chuděrky, myslely, že omládnou. A pak krásná prohlídka zámku a zase o jeden den blíž k prázdninám.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

1. B byla slavnostně pasována na čtenáře

1Ve čtvrtek 4. 6. 2015 byli všichni žáci 1. B pasováni rytířem Hynkem na čtenáře. Nejprve museli splnit tři úkoly sličné paní Kateřiny- předvést písmenko a vymyslet 2 slova, přečíst úryvek z pohádky a poznat jí. Posledním úkolem bylo vyjmenovat, jak se s knihou nezachází.
Celá třídy prošla zkouškou na výbornou a každý si odnesl průkazku do knihovny.

23

 

 

 

 

 

 

 

 

DEN DĚTÍ NA ZÁMKU HORNÍ LIBCHAVA

Nastal dlouho očekOLYMPUS DIGITAL CAMERAávaný měsíc – červen . A nejen, že voní prázdninami, ale i děti slaví svůj svátek.
Druháci, třeťáci, čtvrťáci a páťáci vyrazili společně na zábavné dopoledne na zámek Horní Libchava. Program byl pestrý a veselý. Děti si posvítily na strašidla v tajuplném sklepení, zasportovaly si na nádvoří,  nakoupily v etnošopu. Prošmejdily zámecké komnaty s princeznou a vyslechly dobrodružné příhody, které se staly zámeckému pánovi. Po shlédnutí divadelní pohádky O princi Bubákovi se ještě osvěžily zmrzlinou.

Den dětí na farmě

2Na náš svátek jsme se vydaly pěšky do Horní Libchavy na farmu rodičů našeho spolužáka Péťi Prokeše. Viděly jsme spoustu domácích a hospodářských zvířat, projely se na koních, pomazlily si krásná šlechtěná štěňátka a k svačince jsme si opekly buřtíky a klobásky. Na závěr jsme se dozvědely, jak se chovají včely a stáčí med.
Děkujeme zvířátkům a manželům Prokešovým za trpělivost.
Děti z 1. A, 1. B a 2. A

43

 

 

 

 

 

 

26.5.2015 – Den pro ekologii

Tradiční setkání žáků šestých ročníků na Horní Světlé Myslivně připravili za podpory Libereckého kraje Občanské sdružení přátel Lužických hor, Správy CHKO Lužické hory Jablonné v Podještědí, Vlastivědného  muzea a galerie v České Lípě, Ekoporadny  Orsey při VMG v České Lípě a LČR s.p. Letošní ročník byl věnován tématu „Lesy Lužických hor.“ Naši školu reprezentovala dvě družstva ve složení: Klára Stratilová, Adéla Hadrovská, David Matoušek a Kateřina Čechová, Johana Franková, Viktorie Samková. Všichni museli prokázat své znalosti z poznávání rostlin, dřevin, hub, ale i z myslivosti. Počasí nám zpočátku moc nepřálo a  výstup na Luž byl provázen deštěm a silným větrem. Později ale vysvitlo i sluníčko a Lužické hory nám ukázaly svou přívětivou tvář.

123

 

 

 

 

23.5.2015 – Českolipská píšťalka

Tradiční přehlídka flétnových souborů proběhla na ZŠ Špičák. Na již 7. ročníku zapískaly děti z mateřských a základních škol. Své umění předvedli i naši zástupci Eliška Fidrantová, Denisa Vejvodová, Kamila Mandová, Adéla Hejdová, Edita Semerádová. Pod vedením paní vychovatelky Lenky Melichnové si připravili dvojhlas lidových písniček. Největším kulturním zážitkem byl soubor z Krumlova.

123

 

 

 

 

Školní akademie – 21.5.2015

4Dne 21. května jsme se sešli v sále kulturního domu Crystal na Školní akademii nazvané Pátovarieté. Průvodkyněmi celým programem byly Karolína Wildmannová  a Nikola Plíhalová a svou roli zvládly velmi dobře. Obrovskou pochvalu si zaslouží všichni vystupující.  Není nic jednoduchého vystoupit na jeviště a své vystoupení předvést před plným sálem.
Dalšími důležitými aktéry byli Lukáš Zejmon a Petr Stolář, kteří se starali o zvuk a prezentace. Nesmíme zapomenout ani na Tomáše Kontu, Vojtu Nechvíleho a Jirku Novotného, kteří se starali o kulisy a bezchybný průběh.
Dopoledne se konala generální zkouška, aby měly všechny děti možnost zkusit si svůj výstup před diváky a také zhlédnout představení svých spolužáků. Hlavní program se konal odpoledne a celá akademie byla zakončena tradičním šerpováním žáků devátého ročníku. Rodiče  ocenili snahu svých potomků dlouhotrvajícím potleskem.

V kulturním domě se sešlo neuvěřitelné množství diváků, a to nejen z řad rodičů účinkujících. To je jasné znamení, že pořádání Školní akademie má úspěch. Nejvýstižněji ohodnotil vystoupení po jeho skončení jeden z návštěvníků slovy: „Tohle bylo lepší než televizní Silvestr!“

 

SLOUPSKÝ TIJÁTR

Dne 20. 5. 2015 žáci 2. A odjeli do lesního divadla ve Sloupu v Čechách na již pátý ročník Sloupského Tijátru. Na přehlídce divadelní a taneční tvorby malotřídních škol Českolipska a Novoborska žáci shlédli několik krásných pohádek,  Otesánek slaví narozeniny, Dívčí válka trochu jinak, Budulínek a Mandelinka, operku Červená karkulka, a taneční vystoupení. Netradiční byl Černobílí tanec. Domů jsme se vraceli obohaceni o pěkné kulturní zážitky.

123

 

 

 

 

 

16. 5.2015 – vystoupení mažoretek

Naše malé mažoretky vystoupily na Císařských slavnostech na zámku v Zákupech. Diváků bylo plné nádvoří a potleskem je odměnil samotný císař se svou chotí. V krásném prostředí se celé vystoupení podařilo.

 

Židovské odpoledne v ZUŠ Česká Lípa

Obrázek1 Naše škola se dne 6. května 2015 zapojila do akce Židovské odpoledne, kterou uspořádalo Město Česká Lípa. Žáci naší VI. třídy si připravili krátké kulturní pásmo, v němž prezentovali židovskou kulturu. Za své vystoupení sklidili zasloužený potlesk.

 

 

 

NAŠI ŽÁCI USPĚLI NA ČESKOLIPSKÉ PĚNICI

4Ve čtvrtek 7.5. se zúčastnilo 13 žáků naší školy v ZUŠ soutěže ve zpěvu na mikrofon s hudebním podkladem. Všechny děti překonaly trému a podaly krásné výkony, které obecenstvo ocenilo potleskem. Jejich výkony hodnotila porota, ve které zasedla Lucie Sinková (moderátorka rádia Bonton), Alena Losová (radní libereckého kraje), Zuzana Nová (zpěvačka), Michael Foret (zpěvák) a rodák z našeho města Pavel Calta (zpěvák). S tímto porotcem se naši soutěžící vyfotografovali. V deseti kategoriích se předvedlo celkem 65 zpěváků a zpěvaček. A co si vyzpívali PÁTOVÁCI?

 kategorie 1 (6-8 let)
1. místo Alžběta Votrubová
2. místo Nella Beran, Kryštof Másilko, Matyáš Konvalina
3. místo Nicol Fialková, Nicol Srbková, Michlíková Isabela, Topinková Tereza

kategorie 2 (9-11 let)
2. místo Jan Novotný
3. místo Eliška Zlatníková, Šimon Vápeník

kategorie C1 dívky studující zpěv (12- 15 let)
1. místo Karolína Wildmannová

 Všem gratulujeme!!!

123

 

 

 

 

 

 

 

 

5. 5. 2015 – 7. 5. 2015 pobyt žáků 8.B a 9. třídy v Bedřichově

5636836V úterý 5. května 2015 odpoledne žáci 8.B a deváté třídy nastoupili do autobusu a vyrazili směr Jizerské hory. Po hodině a půl cesty jsme zastavili v Bedřichově, u Penzionu Diana. Po krátké chvilce věnované ubytování jsme vyrazili na malou obhlídku nejbližšího okolí. Došli jsme na rozhlednu Královka. Po cestě zpátky jsme sbírali suché větve, protože v plánu byl táborák a opékání buřtů. To vše ale až po dobré večeři a malém odpočinku. Večer jsme se dobře naladěni vrátili do svých pokojů. Paní učitelky byly hodné a večerku vyhlásili až na 23:30 hodinu. Horší to bylo s časem ranního vstávání. Budíček v 7:30 hodin. V osm hodin nás čekala bohatá snídaně a informace o plánu na dnešní den. Slibovaný celodenní výlet, 18 km krásnou krajinou, jsme zdolali s úsměvem na tváři a nadšením. Po cestě jsme viděli přehradu Bedřichov a Vodní dílo Josefův důl, hodně stromů a skotské krávy, navštívili Prezidentskou chatu. A pak s kopce hurá domů. Večer jsme věnovali načerpání nových sil, protože následující den byla slíbena ješte „malá “ procházka. Došli jsme do MiniZoo v Hraběticích a pak pokračovali na Královku a zpět do našeho penzionu. Tady jsme se dověděli, že okruh měřil 12 km. Po obědě jsme sbalili svá zavazadla, uklidili pokoje a čekali na příjezd autobusu. Ve čtvrtek odpoledne náš autobus zastavil před školou a skvělý výlet skončil.

Žáci 8. B a 9.třídy

 

 

Čarodějnice na školní zahradě

roztomile-carodejnice-na-kosteti-art-pixmac-ikona-82853403Dne 30.4.2015 proběhlo na školní zahradě „Čarodějnické soutěžení“. Žáci  1.A, 1.B a 2. A. přišli v krásných čarodějnických kostýmech. Třídní učitelky společně s p. vychovatelkami školní družiny připravili na tento den mnoho tajemných soutěží. Let na koštěti, běh s pavoukem, kresba čarodějnice, lovení v čarodějném kotlíku či stříhání po slepu byly skvělou zábavou. Nesměl chybět čarodějnický oheň, nad kterým si na závěr všichni opekli buřty.

Celé dopoledne se nám moc povedlo. Počasí nám přálo.

 

Pištec 2015

Dne  25. 4. 2015 se uskutečnila přehlídka flétnových souborů „Pištec“, který jako tradičně uspořádala Mateřská škola Roháče z Dubé ve spolupráci s Libertinem, kde se přehlídka uskutečnila. Na tomto setkání se představilo deset souborů z mateřských a základních škol. Naši školu na 7. ročníku reprezentovaly Pavlína Pešková, Anička Ševčíková, Daniela Sabadosh, Mikuláš Kmoch, Adéla Hejdová, Markéta Kotková, Nela Mazalová. Na vystoupení je připravila p.vychovatelka L. Melichnová.
pP1080249up1

 

 

 

 

 

 

DEN ZEMĚ

222.4. 2015 – Žáci II. stupně spojili Den Země s pohybem a přírodovědnými znalostmi. Okolo Špičáku vedl závod, při němž pětičlenná družstva plnila úkoly z oblasti ekologie, biologie, zeměpisu, poskytování první pomoci a chování za mimořádných situací. Velkým oříškem byl hod na cíl.  Na stanovištích soutěžící hodnotili nejen učitelé, ale pomohli i žáci 9. ročníku. Po sečtení všech získaných bodů byla v tělocvičně školy vyhlášena nejlepší tři družstva z kategorie chlapců a tři z kategorie dívek. Snaha byla oceněna medailemi a diplomy, které předali Mgr. A. Jurkuláková a Mgr. Z. Bártl.

 

 

Den Země – projektový den I. stupně

Krásné setkání, které se odehrálo v lese u srubu v Žízníkově, pro ně připravili pracovníci Městských lesů Česká Lípa, jmenovitě p.  Bc. Petr Kreisinger, p.  Pavel Venclák a studenti SLŠ Šluknov v doprovodu jejich p. učitelky – sokolnice.
Celým programem děti provázel také Krakonoš – p. Karel Steiner.
Děti byly rozděleny do skupin a postupně navštěvovaly stanoviště, kde se dozvěděly zajímavosti o lese, jeho životě a obyvatelích, o práci v něm, jeho ochraně lesa i o boji s jeho škůdci. Dále měli žáci možnost slyšet ukázky vábení zvěře i mysliveckého troubení a hádali, co znamenají, nebáli se zeptat na detaily lesnické a myslivecké práce. Spoustu zvídavých dotazů u dětí podnítilo vyprávění o sokolnictví, životě s dravci a jejich výcviku, či ukázky letů.
Neméně zajímavé bylo moci sledovat práci dřevaře s motorovou pilou a následně stahování dřeva koněm v nepřístupném terénu. Během zážitky a informacemi nabitého dopoledne nechybělo ani opékání vuřtů.
Všem pracovníkům, kteří se podíleli na realizaci projektového dne, velice děkujeme.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

Den Země –  ŠD a ŠK

1Školní družina a školní klub se zapojili  pod vedením paní vychovatelek do projektu za Českou Lípu krásnější. V letošním roce se navíc Česká Lípa přidá do celostátního projektu „Ukliďme Česko“. Žáci uklidili okolí Základní školy Pátova a moc je to bavilo. Potřebné pomůcky, jako jsou rukavice a plastové pytle, nám dodal odbor životního prostředí na českolipském úřadě. Na závěr celého dne jsme stavěli z víček přírodní útvary a  nechyběla  ani sladká odměna.

 

 

 

 

Redakce Pátovin na zkušené

16. dubna se redaktoři Pátovin vydali do sídla Českolipského deníku. Návštěva u starších kolegů byla jednou z aktivit žáků navštěvujících od 7. ročníku povinně volitelný předmět Informační technologie a média a Okresní hospodářské komory Liberec, s níž naše škola spolupracuje na projektu Firmičky. Setkání s redaktory deníku P. Hámovou, A. Vachtovou a M. Polákem bylo neopakovatelným zážitkem. Mohli jsme se totiž na cokoli zeptat a pozorovat žurnalisty v jejich přirozeném prostředíJ Věříme, že díky nově nabytým zkušenostem budou Pátoviny zase o trochu lepší.
Petr Jonáš

Exkurze_CD_2015_04uExkurze_CD_2015_04_16u

 

 

 

Liberecký kraj ocenil mezi nejlepšími pedagogy Mgr. O. Šustkovou

Liberecky_kraj_vsichni_oceneni_2015_04_08Resort školství Libereckého kraje tradičně u příležitosti oslavy Dne učitelů ocenil dvacet nejlepších učitelů. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil 8. dubna 2015 v sídle Krajského úřadu v Liberci. Krajská radní Alena Losová spolu hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a dalšími radními předali diplom, květiny a skleněnou, mírně kinetickou misku s broušenými okraji také naší kolegyni Mgr. Olze Šustkové, pro niž jde o již druhé letošní ocenění dlouholeté pedagogické práce.

                                                          Blahopřejeme jí i tentokrát

                                                                  Petr Jonáš, ředitel školy

 

 

Cesta za poznáním

P1080180uDne 14. 4. 2015 třída 1.A v rámci prvouky navštívila Farmu Prokešových v Horní Libchavě. Cestou se k nám přidali dva poníci, kteří nás doprovázeli až na farmu. Někteří toho využili a povozili se. Po svačině následovala prohlídka a krmení všech domácích zvířátek, co na farmě mají.  Pomazlili jsme narozená štěňátka. Překvapením bylo opékání buřtů a na závěr celého dopoledne sladká tečka v podobě zmrzliny. Pak ještě malý odpočinek k načerpání energie před cestou do školy. Moc se nám na farmě líbilo. 1. června se do Horní Libchavy vydáme znovu a vezmeme sebou i své spolužáky s 1.B a 2.A.
Velké poděkování patří Prokešovým.
Třída 1.A

 

 

Sedmáci v Šatlavě

oV pátek 10. 4. navštívili žáci 7. třídy Archeologické muzeum Šatlava. Se zájmem si prohlédli expozici věnovanou středověku na Českolipsku a vyslechli přednášku o životě ve středověkém městě. V infokiosku byla sedmákům, prostřednictvím virtuální 3D prohlídky, představena rekonstrukce možné podoby středověké Lipé. Exkurze vhodně navázala na probraná témata školního dějepisu.

 

 

Exkurze do keramické dílny

P1080088uDne 9. 4. 2015 žáíci 2. A, v rámci projektu FIRMIČKY, navštívili keramickou dílnu Strunovi v Bílém Potoce. Keramika je zde vyráběna tradičními a originálními postupy. Většina postupů, materiálu, pomůcek nám byla velmi známá z keramického kroužku. Za naše znalosti jsme dostali velkou pochvalu a malou odměnu v podobě keramického talismanu a tím bylo znamení každého z nás.  Dozvěděli jsme se o kolik finančních prostředků musí být vynaloženo na výrobu jediné věci. Není to opravdu jednoduché. Shlédli jsme i točení na hrnčířském kruhu. Pro své blízké jsme nakoupili spoustu dárků.
Exkurze se nám moc líbila a přinesla nám mnoho nových poznatků.

P1080087uP1080090uP1080098u

 

 

 

 

 

 

 

Aprílové počasí

20150401_145908_stitchuVarování meteorologů se ukázala jako opodstatněná a silnému větru z 30. 3. a 1. 4. neodolaly dva stříbrné smrky. První byl vyvrácen s kořeny a následně pořezán, o posouzení stability ostatních stromů jsme požádali Oddělení technické správy majetku MěÚ Česká Lípa. Bylo zjištěno narušení kořenového systému a naklonění dalšího ze smrků, a proto je před naší školou o dva jehličnany méně. Děkuji paní ing. I. Bínové, která bez odkladu šetření a následný zásah zajistila. Věřím, že veřejnost sice s lítostí (stejně jako my), ale s pochopením pro snahu školy a města o zajištění bezpečnosti našich dětí i kolemjdoucích, tuto změnu v okolí školy přijme.

Petr Jonáš

 

 

Českolipský pedagog 2015 je z Pátovky

V pátek 27. 3. 2015 proběhl v obřadní síni českolipské radnice slavnostní akt oceňování nejlepších pedagogů našeho města. Mezi nominovanými učitelkami a učiteli byla i naše kolegyně Mgr. Olga Šustková. Ta převzala z rukou starostky města Mgr. Romany Žatecké ocenění Českolipský pedagog 2015.

K titulu českolipský pedagog 2015 jí srdečně blahopřejeme.

Mgr. Petr Jonáš, ředitel školy

Děkuji znamenitému klarinetistovi Jirkovi Novotnému z VIII. B, který přispěl k hezké atmosféře pátečního odpoledne svým hudebním vystoupením.

Oceneni_01_Polak_MichaelOceneni_02_Polak_MichaelOceneni_03_Polak_Michael (autorem fotografií Michael Polák, Českolipský deník)

 

3271.jpg.fmmsmart.ashx

 

 Exkurze do Liberce

Třeťáci a čtvrťáci si vyrazili do krajského města, aby získali nové poznatky z oblasti matematiky, přírodovědy, chemie, fyziky a také aby si procvičili svá těla. To vše jim vyplnil IQ park, plný interaktivních prvků a lunapark v zábavném centru Babylon. Zúčastnili se pokusu s Van de Graafovým generátorem, který je schopen vyrobit 500 tisíc voltů elektrostatické elektřiny.  Takže vlasy na hlavě jim vstávaly, ale ne hrůzou.

 

 

 

 

1uTurnaj ve hře PEXESO

Ve středu 25.3.2015 se uskutečnil turnaj 1. stupně v populární hře pexeso. Zúčastnilo se 28 dětí- zástupců všech tříd. Hra vznikla zkratkou slov peklně se soustřeď. A kdo se soustředil nejlépe?

2u Kategorie 1. tříd

1. Knapová Barbora (1.A)

2. Topinková Tereza (1.B)

3. Plechatý Daniel (1.B

4. Urban Jiří (1.A)

 

4uKategorie 2. a  3. tříd

1. Štěpánová Míša (2.A)

2. Semerádová Edita (3.)

3. Dvořák Lukáš (2.B)

4. Rachač Vít (2.A)

 

3uKategorie 4. a 5. tříd

1. Baloun Viktor (5.)

2. Spolek Tomáš (4.)

3. Janků Petr (5.)

4. Novotný Jenda (5.)

 

Všem účastníkům děkujeme a vítězům blahopřejeme!!!!

 

 

 

24.3.2015

IMG_7945uŽáci VI. a VII. třídy v doprovodu svých učitelů Mgr. J. Havlasové, Mgr. Z. Bártla a Mgr. T. Vlčka navštívili českolipský židovský hřbitov. Seznámili se nejen s historií tohoto místa, ale i s dějinami židovských obyvatel našeho města od jejich příchodu po II. světovou válku. Poutavý výklad Mgr. T. Vlčka byl zajímavým doplněním školní látky i případným připomenutím tragických událostí, které se váží k historii židovského národa.

 

Veselé zoubky

Prvňáčci se zúčastnili programu „Veselé zoubky“ od drogerie DM. Dozvěděli se, jak se o svůj chrup starat a obdrželi sadu na péči o zuby.

zuz1u

 

 

 

Mažoretky nacvičují na akademii
Po půlročním snažení se malým mažoretkám naší školy podařilo dokončit první sestavu. Snad se vám  naše vystoupení bude líbit. Plánujeme v tomto školním roce nacvičit ještě jednu, která nebude s hůlkou, ale s pompony.

mum1um2u

 

 

 

 

10.3.2015

Výuku vlastivědy a dějepisu už tradičně na naší škole zpestřují představení připravená uměleckou agenturou Pernštejni. Tentokrát měli možnost žáci 4.- 9. ročníku zhlédnout vystoupení Přemyslovci na českém trůně. Všichni se zábavnou formou něco dozvěděli, mnozí se na zdaru akce i aktivně podíleli.

 

Prvňáčci se učí plavat

My, prvňáčci, jsme začali navštěvovat Sportareál Česká Lípa, kde se pod vedením instruktorů učíme plavat. Po dobu sedmi týdnů každé pondělí se budeme potápět, klouzat, skákat do vody, plavat vpřed a vzad, dovádět a řádit, až z nás budou plavci. Výuka nás moc baví!

123

 

 

 

 

 

Třídy 1.A, 1.B a 2.A v Naivním divadle Liberec

P1070965dVe čtvrtek 5.3. jsme navštívili divadelní představení „Babu a papoušek“. Viděli jsme moderní a veskrze zábavnou detektivku – v pohádkovém duchu a navíc v rytmu hip hopu. Pojednávala o holčičce, která pátrá po svém ukradeném papouškovi. Přemoci toho nejpadouchovatějšího padoucha, jakého si jenom dovedete představit, pomáhá maličké Babu neobvyklá trojice pohádkových hrdinů : veršující raper, šikovný tulák bez domova a potřeštěný vytrvalý běžec.

Příběh byl strhující, drželi jsme malé Babu palce, aby všechno dobře dopadlo. Jeďte se podívat, opravdu to stojí za to!!!

Žáci a žákyně 1.A, 1.B a 2.A

 

 

Masopustní veselí

Netradiční čtIMG_7549uvrtek si udělaly třídy na I. stupni. Celou dopolední výuku zasvětily únorovému svátku – masopustu. Vysvětlily si, jak se tento církevní svátek slavil, jaká jídla se vařila, které masky chodily v průvodu a jakou měly úlohu. Zazpívaly si tradiční písně a v tvořivých dílničkách si zdobily masky. Vyráběly také Morenu, symbol smrti, kterou se vyháněla zima. Po obědě, který paní kuchařky zpestřily sladkými kuřátky, nastalo karnevalové veselí. Odpoledne se děti převlékly do masek, tančily a soutěžily v tělocvičně.

 

 

 IQ Landia Liberec

Dne 25.února se žáci 5.třídy a 2.stupně zúčastnili exkurze do Liberce. Cílem byla IQ Landia.  V deseti interaktivních expozicích si žáci mohli na vlastní kůži vyzkoušet na čtyři stovky exponátů z oblasti fyziky, přírodopisu, zeměpisu, matematiky a dalších. Shlédli zábavnou show. Někteří se produkce zúčasnili aktivně v roli asistentů při pokusech už trošku nebezpečnějších. Všichni si zdejší školu hrou užili.

DSC01464DSC01476DSC01481

 

 

 

 

 

 Muzeum Eduarda Helda v Zákupech

IMG_7616V pondělí 23.2.2015 navštívila pátá třída muzeum zakladatele firmy na výrobu masopustního a karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda. Kromě expozice historie výroby využili páťáci možnosti nákupu polotovaru masky, který si v dílničce podle své fantazie domalovali.

 

 

Turnaj v dámě; 19.2.2015

kreversipNa popud žákovské samosprávy se čtvrťáci rozhodli uspořádat turnaj pro I. stupeň v dámě. Nejdříve navštívili počítačovou třídu a společně s paní učitelkou navrhli pozvánky a diplomy. Děti zajistily herní plány a zorganizovaly průběh hry. Každý z účastníků dostal sladkou odměnu. A kdo si vedl nejlépe?

Na 1. místě se umístil Julián Přenosil z páté třídy, 2. místo získal Vojtěch Škráček  ze čtvré třídy a 3. místo obhájil Vítek Rachač z 2. B.

Pochvala patří iniciátorům Ládíkovi Prokýškovi a Šimonu Vlkoví, kteří vše vymysleli a pomohli zrealizovat. 

 

 

 

 

Rozhodnutí o přijetí k plnění povinné školní docházky

Na základě vyhlášených Kritérií pro přijetí žáka k plnění povinné školní docházky na Základní školu, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvkovou organizaci bylo pro školní rok 2015 – 2016 přijato celkem 28 žáků, z toho o 18 rozhodl los, jehož se zhostili 19. 2. 2015 ve 14,00 hodin členové Školské rady Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvkové organizace (1 zvolený za zákonné zástupce, 1 zvolený za pedagogické pracovníky školy, 1 jmenovaný zřizovatelem školy).
Vím, že nepotěšíme rodiče, jejichž děti obdržely registrační čísla, jež z osudí vytažena nebyla. Ve dvou případech, kdy bylo přerušeno správní řízení u dětí s trvalým bydlištěm ve spádovém obvodu naší školy, však existuje možnost, že uvolní místa pro přijetí dětí v tuto chvíli nepřijatých. O takové skutečnosti však budeme moci bohužel informovat až po 31. květnu 2015.

Děkujeme za trpělivost, pochopení i zájem o naši školu

Petr Jonáš, ředitel školy
Výsledky zápisu v sekci Zápis do 1. třídy

Výsledky přijetí do ŠD v sekci ŠD + ŠK; organizace zápisu

sovicka

 

Výsledky zápisu do 1. ročníku

V pátek 13. února 2015 se na naší škole uskutečnil zápis do prvního ročníku. Potěšilo nás, že jste o naši školu projevili zájem a dostavili se s celkem 38 dětmi (jeden předškolák se dostaví z důvodu nemoci ještě k zápisu v náhradním termínu). Z celkového počtu zapisovaných 8 zákonných zástupců požádalo pro své dítě o odklad povinné školní docházky o jeden rok. Z uvedených počtů a našich kapacitních a prostorových možností plyne, že pro příští školní rok bude otevřena jedna 1. třída. Tu naplníme do počtu 30 žáků.

V tuto chvíli lze sdělit, že přijati budou uchazeči plnící Kritérii pro přijetí žáka k povinné školní docházce na Základní školu, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvkovou organizaci č. 1 – 3 (tzn. děti s trvalým bydlištěm ve spádové oblasti Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406, příspěvkové organizace a děti, jejichž starší sourozenec již naši školu navštěvuje), o přijetí ostatních bude rozhodnuto po uzavření zápisu (tedy po zápisu v náhradním termínu).

Věřím, že naši situaci chápete a že výsledky zápisu k povinné školní docházky na konci týdne nebudete zklamáni.

 Petr Jonáš, ředitel školy

 

ZDRAVÉ A VESELÉ SVAČINKY V 1. B

 V rámci výuky o zdravé výživě jsme si vyráběli vynikající zdravé svačinky. Každý pustil na plno svou fantazii a vytvořil obrázkové obložené chlebíčky. Vznikl nám mimozemšťan, raketa, strašák, veselý obličej, lodička…. Moc jsme si pochutnali a nic nám nezbylo.

123

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lyžařský výcvik 2014

Ve dnech od 25. do 30. ledna  se žáci ze ZŠ Pátova  zúčastnili lyžařského výcviku v areálu Kamenec, který se nachází v Jablonci nad Jizerou. Po příjezdu a vybalení kufrů nás čekala výborná večeře. Poté jsme se sešli ve společenské místnosti a žáci byli informováni o průběhu našeho lyžařského výcviku. Druhý den ráno to vše začalo. Žáci byli rozděleni do dvou skupin. První skupina si zopakovala pár důležitých poznatků o lyžování, např. otáčení, brždění, zvedání se ze země a mnohé další, a druhá skupina začínala úplně od začátku.
Po skončení prvního sportovního dne jsme se vrátili na ubytovnu, převlékli se do pohodlnějšího oblečení a odpočívali jsme.
Druhý den jsme šli opět na sjezdovku. Bylo již znát, že někteří se lepší a ti, co jsou na lyžích poprvé, dělají také pokroky.
Třetí den byl volnější, protože jsme lyžovali pouze dopoledne a odpoledne jsme si vyjeli na výlet, který byl zpestřen návštěvou cukrárny. Tento den byl završen pořádnou „koulovačkou“!
Čtvrtý den už všichni žáci jezdili na červené sjezdovce. Bez pádů se to také ovšem neobešlo, ale nám to nevadilo :-). Večer nás čekalo promítání nejrůznějších stylů lyžování, což bylo velmi zajímavé a poučné.
Poslední den byl již tak trochu v „uklízecím duchu“ – balili jsme věci, vyklízeli pokoje atd. Čekala nás poslední návštěva skiareálu, kde se žáci rozloučili se sjezdovkou již jako správní lyžaři.

Těch pět dní jsme si moc užili. A pokud to půjde, pojedeme příští rok znovu.

 

 

 

 

zápis1
Podrobné informace k zápisu jsou uvedeny v záložce „Zápis do 1. třídy“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informační systém
pro rodiče, učitele a žáky.

Přihlášení

Školní e-mail

Videoprocházka školou

Kontakt

Základní škola Pátova
Pátova 406
470 01 Česká Lípa

tel.: + 420 487 833 020
fax: + 420 487 833 038
mobil : 736 481 066
mail: zspatova@volny.cz